Przejdź do treści

Trzy rozmowy - wystawa twórczości Konrada Jarodzkiego i Pawła Jarodzkiego

Opublikowano 22 lut 2024
azg
Data
1 mar — 5 kwi 2024
wernisaż: 1.03.2024 r., godz. 18:00
Miejsce

Galeria Salon Akademii 

Pałac Czapskich
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5 

1 marca w galerii Salon Akademii ASP Warszawa otworzy się pierwsza wystawa Pawła i Konrada Jarodzkich zestawiająca twórczość obu wybitnych wrocławskich artystów.

„Trzy rozmowy” to międzypokoleniowy dialog o ciele i erotyce, o wojnie i śmierci. To także inteligentne, pełne niepokoju, ale nie pozbawione humoru diagnozy współczesności. Na ekspozycję składa się prawie 130 dzieł malarskich, rysunków, obiektów i szablonów. Wystawa potrwa do 5 kwietnia. Wstęp wolny.

Paweł i Konrad Jarodzcy odeszli niemal jednocześnie pod koniec 2021 roku.

Konrad Jarodzki (1927–2021), prof. zwyczajny, był malarzem, rysownikiem i architektem, członkiem Grupy Wrocławskiej, przez wiele dziesięcioleci związanym zawodowo z wrocławską uczelnią plastyczną (w latach 1993–1999 rektorem ASP Wrocław). Pracownia Jarodzkiego miała renomę liberalnej – była przestrzenią wolności w myśleniu i działaniu. Gromadzili się w niej m.in. przedstawiciele wrocławskiej sceny niezależnej lat 80., w tym członkowie punkowego zespołu Klaus Mitffoch, powstały w niej także grupa LUXUS i Klub Linda.

Paweł Jarodzki (1958–2021), prof. ASP we Wrocławiu, był malarzem, grafikiem, rysownikiem, autorem działań performatywnych, współzałożycielem legendarnej grupy LUXUS, kuratorem wystaw.

konrad_i_pawel_na-asp_wroclaw_archiwum_prywatne

Obu artystów wiele ze sobą łączyło i równie wiele dzieliło. Należeli do dwóch różnych generacji, różnili się przy tym temperamentami twórczymi, mieli odmienny stosunek do szeroko rozumianej kwestii obrazu i obrazowania. Jednak tym, co ich łączyło, obok bliskiego pokrewieństwa, była postawa twórcza – obaj w swych dziełach komentowali otaczającą ich rzeczywistość. – Obaj byli swego rodzaju diagnostami współczesności; mieli świadomość, że świat staje się takim (choćby na pewien czas), jakim stwarzają go nasze o nim narracje – mówi Marek Śnieciński, kurator wystawy.

konrad_jarodzki_penetracja_iv_1972_olej_plotno_100x130-1536x1207
pawel_jarodzki_archiwumprywatne-6-1536x1038

– Dialogowe zestawie dzieł obu artystów sprawia, że otwierają one dla siebie nawzajem nowe, nieoczekiwane możliwości interpretacyjne. „Trzy rozmowy” to wielowątkowa debata dotycząca tożsamości współczesnego świata, debata, w której wszyscy musimy wziąć udział – dodaje Marek Śnieciński.

Z kolei 7 marca o godz. 18:00 w przestrzeni galerii zaplanowane jest spotkanie z udziałem Zbigniewa Libery, Doroty Monkiewicz, Marka Śniecińskiego i Hanny Wróblewskiej, moderowane przez Aleksandra Hudzika. Udział w wystawie i wydarzeniach towarzyszących jest bezpłatny.

Archiwum twórczości Konrada Jarodzkiego

Dopełnieniem prezentacji prac Konrada Jarodzkiego w Warszawie jest cyfrowe archiwum jego twórczości, na które składa się wybór najważniejszych prac artysty – to ponad 150 reprodukcji ułożonych w układzie chronologicznym i według cykli (od wczesnych Głów, po ostatnie realizacje z cyklu Kosmos czy Etiudy), a także wybór tekstów. Archiwum dostępne jest na stronie: https://konrad.jarodzki.pl/.

Na wystawę „Trzy rozmowy” zapraszają Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta oraz 66P Subiektywna Instytucja Kultury we Wrocławiu.

Pozostałe wydarzenia