Sonia Ruciak, Słowa, które nie padły

Galeria Rektorat im. Zenona Polusa
Uniwersytet Zielonogórski
ul. Licealna 9
Zielona Góra
Uniwersytet Zielonogórski, Galeria Rektorat im. Zenona Polusa, zapraszają na wystawę malarstwa Soni Ruciak, pt. Słowa, które nie padły.
Kolejna wystawa Soni Ruciak, która w szerokim kontekście powstała w wyniku fascynacji poezją i osobą Wisławy Szymborskiej. Bezpośrednią inspiracją był wiersz Pożegnanie widoku oraz rezydencja artystyczna w mieszkaniu noblistki w lutym 2024 roku. Najnowsza prezentacja łączy trzy cykle, będące malarską parafrazą, przefiltrowaną przez wrażliwość i czułość wobec urody słowa, interpretacji jego znaczenia i przeniesienia w przestrzeń galerii.
Najnowsze obrazy są refleksją nad zmianą, pamięcią i emocjami związanymi z obserwowaną rzeczywistością. To swoiste podsumowanie dwóch ostatnich lat, w których słowo staje się nie tylko punktem wyjścia, ale także przewodnikiem w odkrywaniu nowych perspektyw. Autorka przyznaje, że obrazy powstawały w trudnym dla niej momencie, stąd potrzeba wyciszenia i stopniowe redukowanie klasycznego wizerunku schodów do systemu znaków sugerujących kierunek drogi, podpowiedzi alternatywnych rozwiązań. Wystawa stanowi dialog z otaczającymi nas przestrzeniami ciągów komunikacyjnych. Mają urok, język oraz alfabet symboli. Klatki urastają niejednokrotnie do rangi galerii, a ilość nakreślonych na ich ścianach kontekstów, jest nieograniczona. Otaczająca nas rzeczywistość staje się pretekstem do zajrzenia pod powierzchnię, oswojenia myśli, strat i znalezienia dla siebie nowego miejsca – pożegnania widoku.
Każdy z obrazów zaprasza widza do zatrzymania się na chwilę, by w ciszy dostrzec to, co zwykle umyka w codziennym pośpiechu. Ruciak, poprzez kolor, formę i kompozycję, w sposób subtelny i emocjonalny interpretuje świat, stawiając pytania o jego naturę oraz o naszą obecność. Słowo i obraz splatają się w harmonijną całość, oferując nowe spojrzenie na rzeczywistość.
Sonia Ruciak – urodzona w 1987 r. w Szczecinie. Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa zrealizowany w pracowni prof. Stanisława Ryszarda Kortyki oraz z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Wojciecha Kaniowskiego. W 2019 r. uzyskała stopień doktora w dyscyplinie sztuk pięknych. Prowadzi pracownię Podstaw Malarstwa. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Pełni funkcję prodziekany Wydziału Malarstwa i Rysunku.