Przejdź do treści

Revenge Dress

Opublikowano 05 cze 2024
azg
Revenge Dress
Data
14 cze — 12 lip 2024
wernisaż: 14.06.2024 r., godz. 19:00
Miejsce

EXIT ASP Wrocław

Browar Mieszczański
ul. Hubska 44-48
Wrocław 

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 14 czerwca w EXIT ASP Wrocław. 

Czy revenge dress to współczesna szata Dejaniry?

Mitologiczna Dejanira, kierowana zazdrością obdarzyła swego męża Heraklesa zatrutą szatą, która spowodowała jego śmierć w męczarniach.

W polszczyźnie wyrażenie „szata Dejaniry” oznacza działanie w dobrej wierze, które jednak przynosi fatalne skutki i może być źródłem fizycznych katuszy, wielkiego cierpienia i męczarni, od których nie sposób się uwolnić.

Z kolei "revenge dress" to określenie stroju, który kobieta nosi w celu zemsty lub zwrócenia na siebie uwagi po przejściu przez trudny okres w życiu. Termin ten stał się popularny w 1994 roku, po tym, jak księżna Diana założyła odważną czarną sukienkę na przyjęcie, które odbyło się w tym samym czasie, co wywiad jej byłego męża, księcia Karola, w którym przyznał się do zdrady.

Sukienka księżnej Diany stała się symbolem empowermentu i zainspirowała kobiety do wykorzystywania mody do wyrażania swoich emocji.

O to, czym dla nich jest tytułowa „revenge dress” pragniemy wraz ze współkuratorem wystawy Bartoszem Kokosińskim, zapytać kilkanaście osób artystycznych.

Projektowana wystawa zbiorowa zostanie zorganizowana w ramach działalności kolektywu Inne Towarzystwo, do którego oprócz kuratorujących ją Moniki Mamzety i Bartosza Kokosinskiego, należą: Wojciech Gilewicz, Agata Groszek, Katarzyna Sobczuk i Małgorzata Widomska.

tekst: Monika Mamzeta

Revenge Dress

kuratorzy: Monika Mamzeta, Bartosz Kokosiński.
Artystki_ści: Agata Borowa , Wojciech Gilewicz, Agata Groszek , Bartosz Kokosiński, Michał Korchowiec, Milena Lubach, Konrad Maciejewicz, Monika Mamzeta, Anna Orbaczewska , Dorota Podlaska , Aleka Polis, Jacek Poremba, Bianka Rolando , Michał Rutz, Katarzyna Sobczuk, Małgorzata Widomska, Agata Zbylut.

Pozostałe wydarzenia