Przejdź do treści

Qunszt

Opublikowano 03 sty 2024
azg
Data
12 sty — 3 mar 2024
Wernisaż: 11.01.2024 r., godz. 18:00
Miejsce

Sale Śląska i Poplenerowa, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 11 stycznia o godz. 18:00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. 

Krzysztof Rozpondek, Łukasz Karkoszka, Mirosław Kociński i Przemysław Lasak zajmują się ceramiką, a Kazimierz Pawlak, Stanisław Sobota, Maciej Zaborski i Wojciech Peszko tworzą rzeźby ze szkła. Obie te dyscypliny, wywodząc się z rękodzieła są kojarzone z wytwarzaniem przedmiotów użytkowych, jednak jako dziedziny sztuki pozostają w sferze działań unikatowych, których efektem są  autonomiczne wypowiedzi twórcze.

Qunszt

Krzysztof Rozpondek w tekście do katalogu deklaruje w imieniu wszystkich autorów: „Reprezentujemy w zasadzie odmienne kierunki poszukiwań, realizujemy kompozycje przestrzenne lub płaskie, figuratywne lub abstrakcyjne, mające charakter narracyjny albo skupione na formie, ekspresyjne lub dążące do statycznej harmonii, zazwyczaj kameralne, a niekiedy bliższe skali monumentalnej.” Celem, który stawiają sobie artyści jest: ”badanie granic możliwości szkła i mas ceramicznych w sferze kreacji i technologii.”

Istotą dzieł sztuki powstałych ze szkła i ceramiki jest – w procesie twórczym – podatność na formowanie, a potem – z jednej strony odporność na czynniki zewnętrzne, z drugiej zaś – kruchość i delikatność. Obiekty szklane i ceramiczne od twórców wymagają skupionej uwagi i rozległej wiedzy, ale odbiorcom oferują zachwyt nad formą i światłem. „Uprawianie szkła lub ceramiki wymaga kunsztu, a kunszt to nie tylko męski rodzaj sztuki, to finezja połączona z wirtuozerią.” (Krzysztof Rozpondek).

Pozostałe wydarzenia