Przejdź do treści

Postawy 8

Opublikowano 17 Maj 2022
im
Data
23 cze 2022
godz. 18:00
Miejsce

MIA ART GALLERY
Plac Solny 11 Wrocław

 

postawy

„Postawy” to konkurs dla studentów kierunku malarstwo wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, którego najistotniejszym celem jest wyłonienie najciekawszej, najbardziej obiecującej i dojrzałej artystycznie postawy.

„Postawy” to także konkurs elitarny- nie można się do niego zgłosić, należy zostać nominowanym. Każdy profesor prowadzący pracownię malarską ma prawo zgłosić dwóch spośród swoich studentów, co w istocie stanowi wielkie wyróżnienie i jest dla studenta sygnałem, że został dostrzeżony i doceniony. Uwagę należy zwrócić także na trudny do uniknięcia element rywalizacji nie tylko wśród studentów, ale także ich prowadzących. Wszak studenci nominowani do konkursu stają się swego rodzaju reprezentantami pracowni, ich programu i założeń, a więc pojawia się pierwiastek niemal sportowy. „Postawy” niejako przy okazji udzielają także odpowiedzi na pytanie o kondycję nie tylko młodego wrocławskiego malarstwa, ale i o kondycję artystycznego szkolnictwa wyższego.  

Tegoroczna, 8. edycja konkursu, organizowana jest według reguł znanych z poprzednich edycji- a zatem: nominowani przez profesorów studenci przedstawiają po dwa obrazy, następnie podczas posiedzenia Jury wyłania zwycięzcę nagrody Grand Prix, który ogłoszony zostanie podczas wernisażu wystawy konkursowej.  

Ze względu na przesunięcie się jednej z edycji z powodu pandemii COVID-19, do tegorocznej edycji nominowani mogą zostać obecni studenci oraz absolwenci, którzy obronili dyplom z malarstwa w 2021 roku.

Tegoroczna edycja to ponownie współpraca ze znaną wrocławską galerią o silnej pozycji- Galerią Mia. Podobnie jak w latach ubiegłych, zwycięzca Grand Prix otrzyma szansę w postaci indywidualnej wystawy w Galerii Mia, której towarzyszyć będzie wydawnictwo. Partnerzy z Galerii Mia przewidują także wsparcie zwycięzcy w wybrany przez siebie sposób.

Skład tegorocznego jury:

  • Dr hab. Marta Borgosz, profesor uczelni, Dziekana Wydziału Malarstwa, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
  • Ewa Ciepielewska, artystka, członkini legendarnej grupy Luxus 
  • Anna Markowska, historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka, profesorka Uniwersytetu Wrocławskiego.
  • Magda Mielnicka, właścicielka mia Art Gallery.
  • Piotr Sarzyński, krytyk sztuki, dziennikarz i publicysta związany z „Polityką” 

organizator: Wydział Malarstwa ASP we Wrocławiu
partner konkursu: mia ART GALLERY
projekt plakatu: Piotr Olejarz

Pozostałe wydarzenia