Odczarowanie talentu

im
23 Maj 2024
Miejsce

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Plac Polski 3/4, sala 310M

Pracownia Kreacji Przestrzeni Multimedialnej zaprasza na spotkanie autorskie z Piotrem Szenajchem dotyczące książki „Odczarowanie talentu. Socjografia stawania się uznanym artystą" (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź, 2023).

W jaki sposób zdobywa się uznanie w polu sztuki w Polsce? Czy decyduje o tym talent, pochodzenie, ciężka praca, a może zwykły łut szczęścia?

Piotr Szenajch, zainspirowany teorią pola sztuki Pierra Bourdieu postanowił przeprowadzić wielogodzinne, pogłębione wywiady autobiograficzne z ikonami polskiej sztuki lat 90. i 2000, takimi jak Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera, Zofia Kulik czy Wilhelm Sasnal. Na podstawie tych rozmów kwestionuje prymat „talentu" jako głównej kategorii rozumienia trajektorii karier artystycznych, w zamian oferuje rozbudowane koncepcje umożliwiające analizę faktycznych czynników determinujących sposób funkcjonowania osób twórczych w polu sztuk wizualnych.

Spotkanie odbędzie się w pracowni 310M na Placu Polskim.

Piotr Szenajch specjalizuje się w socjologicznych badaniach biograficznych i dyskursywnych. Jest absolwentem Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW i Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN w Warszawie. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Autor książki „Odczarowanie talentu. Socjografia stawania się uznanym artystą"

Wykład Piotra Szenajcha

Pozostałe wydarzenia