Przejdź do treści

NIE OGLĄDAJ SIĘ ZA SIEBIE-Triennale Rysunku Wrocław 2022

Opublikowano 04 kwi 2022
im
Data
7 kwi — 23 Maj 2022
Wernisaż: 7.04.2022, godz. 18:00
Miejsce

Muzeum Współczesne Wrocław
pl. Strzegomski 2a
53-681 Wrocław

treinnale 2022

Czy można odrzucić przeszłość i jednocześnie wpływać na przyszłość? Artyści biorący udział w wystawie konkursowej Triennale Rysunku Wrocław 2022 podjęli to zagadnienie. Ekspozycja „Nie oglądaj się za siebie” osadzona jest w gmachu przesiąkniętym historią, bunkrze, w którym obecnie mieści się Muzeum Współczesne Wrocław.

Hasło tegorocznej edycji konkursu Triennale Rysunku zostało wybrane ze względu na jego aktualność, pojemność i wielowątkowość. Daje twórcom możliwość eksplorowania rozmaitych kontekstów i znaczeń, odniesień do wątków historii dawnej i najnowszej, rzeczywistości pandemicznej, nowych i starych porządków, kultury, popkultury, religii, polityki oraz do wątków osobistych. Spośród prezentowanych w przestrzeniach Muzeum Współczesnego Wrocław realizacji wyodrębniają się trzy główne zagadnienia: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, stanowiące rodzaje wektorów, bez wyraźnego kierunku i zwrotu, po których, w sposób nieliniowy, poruszają się artyści.

Istotną rolę odgrywa miejsce ekspozycji – dawny bunkier przeciwlotniczy, dziś siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław, który jest milczącym świadkiem skomplikowanej historii i tożsamości Wrocławia.

„Hasło tegorocznej edycji konkursu Triennale Rysunku Wrocław 2022 jest zarazem rodzajem pytania, które zadajemy artystom poruszającym się w szeroko rozumianym medium rysunku czy w myśleniu rysunkowym. Przyglądając się najbardziej aktualnym praktykom artystycznym, badamy nie tylko potencjał rysunku jako medium zanurzonego we współczesności i kreującego ją, ale przede wszystkim przyglądamy się stanowiskom twórców wobec tego, co będzie, jest i było”. Kuratorka wystawy, Patrycja Sap.

Artystki i artyści: Blažej Baláž, Grzegorz Bibro, Barbara Bodio, Marcin Czarnopyś, Tomasz Dobiszewski, Łukasz Głowacki, Grzegorz Grela, Jarosław Grulkowski, Marek Grzyb, Magdalena Grzybowska, Jakub Jakubowicz, Michalina W. Klasik, Katarzyna Klich, Mateusz Kokot, Grzegorz Kozera, Igor Kubik, Andrzej Kulig, Grzegorz Kumorek, Dorota Kuźniarska, Agnieszka Łakoma, Grupa Łono, Mateusz Majchrzak, Justyna Mędrala, Marcin Mierzicki, Justyna Molska, Adam Nowaczyk, Izabela Olesińska, Alicja Panasiewicz, Veronica Blanco Perales, Urszula Pieregończuk, Hanna Rozpara, Lecnim Rusicka, Jędrzej Sierpiński, Paweł Baśnik, Justyna Baśnik, Mirosława Skomra, Jakub Słomkowski, Jarosław Słomski, Anna Szmuda, Katarzyna Wójcicka

Więcej informacji dostępnych na stronie

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Współorganizator: Muzeum Współczesne Wrocław
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pozostałe wydarzenia