Monika Łukowska, Palimpset miejsca

5 — 25 sty 2024
wernisaż: wtorek, 9 stycznia, godz. 14:00

Galeria Concrete, 6 piętro, budynek CSU. CI

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 9 stycznia o godz. 14:00 w Galerii CONCRETE.

„Palimpsest Miejsca” stanowi wyodrębnioną część projektu „Talking place”, którego celem jest artystyczna eksploracja środowiska naturalnego Jeziora Walyungup w Australii Zachodniej. To pozornie zapomniane, puste miejsce usytuowane pomiędzy rozwijającym się dookoła miastem zapewnia schronienie dzikiej przyrodzie oraz wielu gatunkom flory i fauny objętych ochroną. To wyjątkowy obszar z uwagi na geomorficzne formy – stromatolity, powstałe w wyniku odkładania się wapnia w procesach oddechowych cyjanobakterii, dostarczając dowodów na zmiany poziomu morza w ciągu ostatnich 7000 lat. Formy te mają także bardzo ważną symbolikę w wierzeniach Aborygenów. Rdzenni mieszkańcy Noongar wierzą, iż stromatolity na Jeziorze Walyngup symbolizują jaja złożone przez Tęczowego Węża, jednej z głównych postaci w ich wierzeniach. Z tego powodu darzą to miejsce niezwykłym szacunkiem chroniąc je przed zniszczeniem i zanieczyszczeniem wody, gdyż każda taka ingerencja może zaburzyć jego wyjątkową harmonię.

Na wystawie prezentowany jest cykl prac wykonanych głównie w technice druku cyfrowego, będący efektem wielokrotnych wyjazdów, rozmów i eksploracji terenów wokół jeziora, które zaowocowały obszernym materiałem zgromadzonym w postaci fotografii, frotaży i rysunków. Materiał ten stanowi bazę ikonograficzną grafik – połączeń suchej igły, fotografii i druku cyfrowego. Proces nakładania się poszczególnych warstw nawiązuje do geologicznych struktur jeziora, jego złożonej historii i wielowymiarowych znaczeń. Celem artystycznym tej serii jest oddanie niezwykłego charakteru miejsca ze szczególnym podkreśleniem jego wartości ekologicznej i kulturowej.

Kuratorka: Marta Kubiak

Monika Łukowska, Palimpset

Monika Łukowska – absolwentka Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz San Francisco Art Institute. Tytuł doktora uzyskała na Uniwersytecie Curtin w Perth w Australii. Artystka graficzka, asystentka akademicka i badawcza na Uniwersytecie Curtin w Perth, przedstawicielka Print Council of Australia w Australii Zachodniej.

Pozostałe wydarzenia