Przejdź do treści

Kontynuacja i sprzeciw

Opublikowano 24 sty 2023
im
Data
19 lut 2023
Miejsce

Muzeum Modern Art w Hünfeld

Wystawa grupy Kontynuacja i sprzeciw w kultowym ośrodku sztuki konkretnej utworzonym przez Jürgena Bluma-Muzeum Modern Art w Hünfeld. Wystawa jest poświęcona pamięci twórcy z którym grupa jest związana od 1993 r.

Grupa istnieje od 1993 roku pod patronatem śp. Prof. Wandy Gołkowskiej i Jana Chwałczyka, od początku związana z kuratorską działalnością Jürgena Bluma. Cykliczne wystawy pod jego kuratorstwem w renomowanych miejscach sztuki światowej (wykaz wystaw, sympozjów, spotkań warsztatowych do wglądu). Skład grupy był zmienny, obecnie pokazujemy prace następujących osób: śp. Prof. Wandy Gołkowskiej i Jana Chwałczyka, Izy Bick, prof. Darii Mileckiej, prof. Anny Kramm, dr Anny Stępkowskiej, Pawła Bagińskiego, dr Jarosława Nowaka.

Kurator wystawy: Iza Bick

MUZEUM MODERN ART to obszerny obiekt o pow. 1000 m2 o charakterze muzealnym, wystawienniczym i ważnej roli kulturotwórczej. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Hünfeld istnieje od 1990 roku. To dawna gazownia miasta Hünfeld, zabytkowy secesyjny budynek z 1907 roku. Dzięki połączeniu secesyjnego budynku, gazometrów i nowoczesnych sal wystawowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej zyskuje niepowtarzalny klimat. Rozległy teren zewnętrzny z dawnym nasypem kolejowym na tyłach głównego budynku służy jako ogród rzeźb. Muzeum prezentuje zmieniające się wystawy sztuki współczesnej.

W Muzeum znajduje się obszerna kolekcja sztuki, którą założyciel muzeum i artysta Jürgen Blum (1933-2015) gromadził przez wiele lat. W ramach stałej ekspozycji Muzeum prezentuje prace z obszernej „Kolekcji Jürgena Bluma” z dziedziny sztuki konkretnej ze znanymi przedstawicielami konstruktywizmu po poezję konkretną.  Kolekcja sztuki współczesnej, licząca około 4000 dzieł sztuki, jest jedną z największych kolekcji sztuki konkretnej na świecie. Grupa posiada prace w owej kolekcji.

 

Pozostałe wydarzenia