Przejdź do treści

Kobieta z talerzem

Opublikowano 28 mar 2023
im
Data
22 mar — 5 kwi 2023
Finisaż 05.04.2023 godz. 18.00
Miejsce

Galeria Sztuki Współczesnej MD_S
Bolesława Chrobrego 24, Wrocław

Kobieta z talerzem to wystawa doktorska, składająca się  z cyklu obrazów ceramicznych pod tym samym tytułem. Realizacje balansują na granicy mozaiki, reliefu i płaskorzeźby. Zawierają w sobie dodatkowe medium, jakim jest forma talerza. Płaszczyzny  obrazów w sensie formalnym są bardzo zróżnicowane, łączą różnorodne techniki rzeźbiarskie, malarskie, graficzne i rysunkowe w spójną całość. Prace te stanowią artystyczną wypowiedź na  temat problemów, sposobów postrzegania oraz miejsca i roli kobiet w społeczeństwie, pojęcia kobiecości oraz idei feminizmu. Stąd wszechobecna kobieca postać stanowiąca oś narracyjną. Język ceramiki przez historyczne korzenie i szczególne konotacje z codziennością nadaje kompozycjom dodatkowe znaczenia i treści, oddając wielowarstwowość i istotę poruszanych problemów ważnych nie tylko dla autorki, ale i dla potencjalnej odbiorczyni, odbiorcy. Tytuł projektu Kobieta z talerzem przywodzi na myśl super  bohaterkę – kobietę, która talerz jako symbol tradycyjnego oręża  potrafi odwrócić i wykorzystać jak tarczę, do obrony i walki o siebie. 

Szerszy kontekst dla twórczych poszukiwań i realizacji autorki  stanowi rozprawa doktorska pt. Przedstawienia figury kobiecej,  sztuka kobieca i feminizm w ceramice, gdzie jak wskazuje sam  temat meritum stanowi kobieta – zarówno jako obiekt sztuki, jako  temat oraz jako twórczyni, a wszystko to, w szczególnej dla artystki  dziedzinie ceramiki. 


Weronika Surma

Absolwentka Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP, dyplom z wyróżnieniem (2013). W 2018 roku ukończyła Międzywydziałowe Studia Doktoranckie na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu, gdzie obecnie pracuje jako asystentka dr hab. Joanny Teper, prof. ASP w Pracowni Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie i Rzeźbie. Prowadzi także autorską pracownię ceramiczną w CK Agora we Wrocławiu. Odbyła staż na ASP w Pradze w Czechach (2012), na ASP w Wilnie na Litwie (2016) oraz w Pracowni Ceramicznej Kay Aplin w Brighton w Anglii (2017). Laureatka Stypendium MKiDN (2015) oraz kilku wyróżnień podczas międzynarodowych wystaw np. Ex Tempore w Zagrzebiu w Chorwacji czy Together 2015 w Rydze na Łotwie. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych (zarówno krajowych jak i zagranicznych), w międzynarodowych plenerach, sympozjach oraz rezydencjach artystycznych. Kuratorka konkursów, wystaw sztuki i dizajnu oraz 12 i 13 edycji Festiwalu Wysokich Temperatur.

Kobieta z talerzem

Pozostałe wydarzenia