Przejdź do treści

Justyna Żak, RE-TURN

Opublikowano 14 wrz 2022
and
Data
25 wrz 2022
Finisaż 25.09.2022, godz. 16.00
Miejsce

Galeria BB

ul. Garbarska 24
33-332 Kraków

Zapraszamy na drugą odsłonę wystawy Justyny Żak RE-TURN będącej częścią programu wystawienniczego Europejskiego Festiwalu Szkła. 
 

Jesteśmy wszyscy – my, rośliny, zwierzęta, przedmioty – zanurzeni w jednej przestrzeni.*

Kontakt z naturą bezpośrednio wpływa na nasz dobrostan. To właśnie przyroda była w przeszłości miejscem, w którym zaspokajaliśmy wszystkie nasze potrzeby. Współczesny człowiek coraz częściej zapomina, jak ważnym jest kontakt z naturą. Zamknęliśmy się w obrębie betonowych miast, których siatka ulic wyznacza trasy codziennych wędrówek. Dynamika naszego życia, pogoń za dobrami materialnymi powodują, że przestajemy dbać o naturę – troszczyć się i pielęgnować jej zasoby.

Obserwując przyrodę – wzrost i rozkwit roślinności, wędrówki tarczy słonecznej po nieboskłonie, fazy księżyca, pływy mórz i oceanów, zjawiska narodzin oraz śmierci – stajemy się jej częścią. Za jej pośrednictwem możemy zdefiniować, kim jesteśmy i kim się staniemy. Obcowanie z przyrodą oraz doświadczanie jej wszystkimi zmysłami pozwala bowiem sięgnąć w głąb siebie, zobaczyć swoje życie i codzienne potrzeby w zupełnie innym wymiarze.

Nie jesteśmy istniejącymi w próżni jednostkami lecz stanowimy element większej całości: świata, w którym żyjemy. Powróćmy więc do swoich korzeni. Usłyszmy ciszę, poszukajmy ukojenia w szumie wiatru, kroplach deszczu, zapachu lasu.

* Fragment wykładu Olgi Tokarczuk wygłoszonego w czasie otrzymania Nagrody Nobla

Wystawa trwa od 16 sierpnia do 25 września. W dniu zakończenia wystawy odbędzie się finisaż, w Galerii BB przy ul. Garbarska 24 w Krakowie o godz. 16:00.

Zapraszamy!

Plakat do wystawy Justyny Żak pt. RE-TURN

Pozostałe wydarzenia