Jakub Kamiński, Kuchnia polska

Galeria Łącznik

Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Joliot-Curie 15, Wrocław

W „Kuchni polskiej" Jakuba Kamińskiego odnajdujemy recepty i przepisy, które są ripostą wobec codziennych zdarzeń i sytuacji, które spotykamy w domu, pracy czy też na ulicy.

Zabawne, urocze w swojej naiwności plakaty, uwodzą i zabierają w sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa w PRL-u. Swoją stylistyką przypominają ilustracje książkowe z tamtych lat. Sam autor tytułem nawiązuje do jednego z wydań sztandarowej książki goszczącej na półce w każdym, polskim domu. Jej szatę graficzną postrzega jako „nieporadną", ale właśnie to w niej lubi. Postanawia zmienić te braki w atuty, podobnie jak swoje możliwości rysunkowe.

„O plakacie myślę bez zbędnego filozofowania to poziomy lub pionowy prostokąt, wypełniony treścią w postaci plam, linii i koloru. Żadna inna forma wypowiedzi nie pozwala mi precyzyjniej wyrazić myśli, poglądów i emocji. Stylistycznie blisko mi do swego rodzaju niechlujstwa i rozedrgania to raczej kwestia umiejętności, a nie wyboru."

Kurator wystawy: Ewa Martyniszyn

Plakat reklamujący wystawę Jakuba Kamińskiego pt. Kuchnia polska

Jakub Kamiński

projektant plakatów, ilustracji prasowych oraz okładek książkowych. Absolwent ASP we Wrocławiu. Uczy projektowania graficznego w Technikum nr 15 we Wrocławiu. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej STGU. Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Dwukrotnie wyróżniony w konkursie Polish Graphic Design Awards.

Wybrane wystawy zbiorowe:

• 3. Międzynarodowy Festiwal Plakatu PlakatFest w Chorzowie, 2018
    • 2. Międzynarodowy Festiwal Plakatu PostertFest w Budapeszcie, 2018
    • Międzynarodowe Biennale Plakatu w Lublinie, 2019
    • Słownik kultury Łódź/ludz-kiej w ramach Łódź Design Festival, 2021
    • 27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, 2021
    • Międzynarodowa wystawa SATYRYKON w Legnicy, 2022
    • 13. Międzynarodowy Festiwal Projektowania Graficznego PLASTER w Toruniu, 2022
    • "Independence. Artworks for Ukraine" wystawa polskiego plakatu w Tokio, 2022

Wybrane wystawy indywidualne:

• „Flaki z olejem" w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu, 2021
    • Wystawa plakatów w galerii „Słup Szymon" w Szczecinie, 2022