Opublikowano 05 mar 2024
12 — 27 mar 2024
Wernisaż: 12.03.2024, godz. 17.00

Aula, Plac Polski 3/4

Wystawa prezentuje prace studentów i pracowników Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prace studenckie zrealizowane zostały w ramach kursu studiów na różnych jego poziomach kształcenia w ostatnich kilku latach. Prace pracowników naukowo – dydaktycznych wykonane w ramach prowadzonej przez nich działalności naukowej, dydaktycznej, twórczej i zawodowej – projektowej.

Bycie „innym” to odznaczanie się cechami różniącymi daną osobę od innej.

Celem wystawy jest przedstawienie „inności” podejścia do zadanych tematów projektowych, wyzwań intelektualnych, architektonicznych poszukiwań i twórczych rozwiązań. Odmienność – „inność” - prac wskazuje na indywidualizm młodych twórców i nieustanne oryginalne poszukiwania twórcze ich nauczycieli. „Inni” są wszyscy uczestnicy tej wzajemnej wymiany myśli, dialogu: nauczyciel – uczeń. „Inne” zatem muszą być wyniki tej twórczej relacji. Akademicka kontestacji inżynierskich konwenansów przez młodych adeptów architektury prowadzona przez doświadczoną kadrę dydaktyczną skutkuje „innością” rozwiązań. Konfrontacja braku uprzedzeń formalnych z reżimem funkcjonalności kształtuje „inność”. W wyniku tej konfrontacji powstaje nie tylko koncepcja projektowa, działanie to wywiera również wpływ na „inność” poglądów, zachowań, myślenia i końcowo – osobowości twórcy. Osobowość zarówno ucznia jak nauczyciela. Relacja ta wpływa na oryginalność twórczości architektonicznej.

Wybrane prace semestralne wykonane przez studentów z różnych lat nauki w ramach kilku przedmiotów kursowych przedstawiają swą „inność” w wielu ich warstwach. Na pierwszy plan wysuwa się poszukiwanie indywidualnej idei architektonicznej, formy oraz dobór niestandardowych środków wyrazu. Funkcjonalność rozwiązań jest w nich ściśle powiązana z przewodnią ideą architektoniczną i urbanistyczną. Konsekwentnie od samego początku prowadzona „inna” myśl ideowa przekłada się niestandardowe twórcze poszukiwania różnego typu rozwiązań funkcjonalnych, przestrzennych i materiałowych.

Projekty oraz prace twórcze pracowników Wydziału Architektury prowadzących różną działalność twórczą, artystyczną i zawodową charakteryzują się oryginalnością, podejścia do zadanych problemów twórczych i projektowych. „Inność” jest tu immanentną cechą nauczyciela. „Inność” jest tutaj motorem podważania standardowych rozwiązań i poszukiwania zawodowego rozwoju.

Wystawa „Inni” - przedstawia interdyscyplinarność architektury jako dyscypliny inżynierskiej, ale twórczo artystycznej, poszukującej nowych wyzwań i proponowania oryginalnych rozwiązań.

Kuratorzy wystawy:

Jacek Krych, Bogusława Lisiecka, Jerzy Wojewódka, Magdalena Żmudzińska - Nowak.

Pozostałe wydarzenia