Przejdź do treści

Fundament

Opublikowano 05 gru 2023
im
Data
14 gru 2023 — 5 sty 2024
Wernisaż: 14 grudnia godz. 17.00
Miejsce

Galeria Neon ASP Wrocław
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności
ul. Traugutta 19/21
50–416 Wrocław

Godziny otwarcia
wtorek–sobota:  11.00–18.00

Fundament ma związek z kształtowaniem siebie, własnych myśli, zachowań oraz relacji międzyludzkich, nie dotyczy jedynie praw fizyki, budownictwa czy architektury. 

Albo jesteś sobą albo jesteś „kimś”. 

Żyjemy w pandemii braku samodzielnego myślenia.

Świat domaga się od nas analizy własnych postaw oraz oceny jakości budowanych przez nas konstrukcji. Zmusza nas tym samym do rachunku sumienia, czujności w obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, oraz budowaniu solidnych wewnętrznych fundamentów. 

Zastanawiam się nad tym czym jest fundament – mój własny, wewnętrzny, osobisty oraz ten budujący dzieło. Nabieram dystansu do codziennych myśli i przeżyć, stają się one doświadczeniem, czyli materiałem twórczym. Ich rolą jest uczestnictwo w procesie kształtowania, mają szansę stać się strukturą konstrukcyjną, szkieletem budującym nową wartość. 

Twórczość jest procesem bezustannej przemiany, studiowania i kształcenia się, podróżą w głąb siebie, a zarazem w głąb świata. Sztuka jest dialogiem z otaczającą nas rzeczywistością.

Fundament należy budować własną postawą, w sobie, w dziele, a przede wszystkim w odbiorcy. Człowiek jest nierozerwalną całością ze światem, który go otacza i kształtuje. Jesteśmy zespołem naczyń połączonych, jak krew docieramy wszędzie w najdrobniejsze obszary życia.  

Prawda jest jednym z fundamentów osobowości, jej obraz odnajdziemy również w narzędziu które ją zaciera. Próbując zatrzeć prawdę jedynie zacieramy siebie. 

Artystka: Katarzyna Szarek

Kuratorka: Anna Bujak

Fundament

Pozostałe wydarzenia