Przejdź do treści

Fenomen obrazu

Opublikowano 25 paź 2023
and
Plakat do wystawy Fenomen obrazu
Data
15 lis 2023
oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się o godz. 17:00
Miejsce

Galeria Łącznik Uniwersytetu Wrocławskiego

ul. Fryderyka Joliot-Curie 15
wejście od Instytutu Informatyki

Zapraszamy do zwiedzania i oprowadzania kuratorskiego po wystawie zatytułowanej Fenomen obrazu prof. Darii Mileckiej i dr Marceliny Groń w dniu 15.11.2023 w galerii Łącznik Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystawa potrwa do 6.12.2023 r.

Plakat do wystawy Fenomen obrazu

W galerii Łącznik Uniwersytetu Wrocławskiego nastąpiło spotkanie dwóch sposobów obrazowania: profesor Darii Mileckiej z Asystentką tejże pracowni – doktor Marceliną Groń, która obecnie pełni w niej funkcję adiunkta. Spotkanie to przyjęło kształt wystawy malarstwa pt. Fenomen obrazu.

Obie Artystki prowadzą X Pracownię Rysunku i Malarstwa w Katedrze Rysunku Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Tym, co różni ich sztukę, to korzenie – twórczość Darii Mileckiej wywodzi się z nurtu malarstwa konceptualnego prof. Wandy Gołkowskiej, sztuki minimalistycznej, konkrete kunst, abstrakcji geometrycznej, Marcelina Groń studiowała malarstwo w pracowni profesora Krzysztofa Skarbka we wrocławskiej ASP i reprezentuje sztukę ekspresyjną.

Elementem łączącym ich prace są pojawiające się słowa, lub znaki, utożsamiane z pismem. W przypadku dzieł malarskich Darii Mileckiej wyrazy są znaczące – czasem widoczne i możliwe do odczytu przy odrobinie wysiłku, innym razem – częściowo lub też całkowicie ukryte, słowa znikają na rzecz obrazu – jego struktury, koloru, gry światła, gdzie tekst i słowo przenikają się wzajemnie stanowiąc nierozerwalną całość. Autorka kamufluje napisane przez siebie teksty zwracając uwagę na formę, pozostawiając widzowi swobodę interpretacji.

Marcelina Groń ukazuje tętniącą życiem tkankę miejską, na obrazach rozpoznawalne są różnorakie zdarzenia lub też pojedyncze elementy. Kształty rzeczywistości uzupełnia pismem asemicznym na wzór sztuki ulicznej zwanej graffiti. Dynamika autorskiego gestu malarskiego, wielowarstwowość obrazów, gęstość linii i kształtów, przypominają współczesną kulturę pełną informacji, znaków, widoków, które w pośpiechu przeglądamy rozpoznając i zatrzymując wzrok tylko na interesujących nas elementach. Dwa różne spojrzenia, dwie różne generacje, łączą się na wystawie w poszukiwaniu fenomenu obrazu.

Kurator wystawy: Ewa Martyniszyn

Daria Milecka – ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu: Wydz. Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego oraz Malarstwa, Grafiki i Rzeźby (1991-1996). Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej. Studia na Uniwersytecie Wrocławskim (1985-1990), dyplom z kulturoznawstwa pod kier. prof. Stanisława Pietraszko. Udział w ponad 200 wystawach krajowych i zagranicznych, sympozjach, plenerach malarskich, konferencjach. Współtwórca grupy artystycznej „Kontynuacja i Sprzeciw” działającej od 1996 r. pod patronatem prof. Wandy Gołkowskieji Jana Chwałczyka. Prace w kolekcjach, m.in., Gerarda Bluma w Muzeum Modern Artw Hünfeld, Forum Konkrete Kunst w Erfurcie, Musée du Petit Format w Nismes (Belgia).

Marcelina Groń – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu im. E. Gepperta (dyplom 2014 r. z zakresu malarstwa, aneks z zakresu ceramiki, tytuł pracy pisemnej: Archetyp znaku jako źródło zapisu pamięci pierwotnej człowieka) oraz studiów doktoranckich ukończonych w 2019 r. doktoratem pt. Nieczytelność. Intertekstualność w sztuce w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu; brała udział w 120 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, 16 wystawach indywidualnych, sympozjach artystycznych oraz plenerach i projektach artystycznych; laureatka Grand Prix konkursu Nowoodkryta – Nagroda Artystyczna Galerii Dominikańskiej, Grand Prix konkursu Festiwal Miasto Gwiazd w Żyrardowie w kategorii najlepszej pracy dyplomowej spośród kandydatów z publicznych uczelni artystycznych; praca pt. Żyjesz we mnie. Moja Babko, Abelardzie, Hildegardo z Bingen, moja krwi w zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Pozostałe wydarzenia