Przejdź do treści

Design – barometr zmian społecznych  

Opublikowano 10 lis 2022
azg
Data
15 lis — 5 gru 2022
Miejsce

Sztuka na miejscu
ul. Łaciarska 4
Wrocław

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 16 listopada o godz. 17:00 w Sztuce na miejscu. 

Wystawa „Design - barometr zmian społecznych” prezentuje wybrane dyplomy zarówno magisterskie, jak i licencjackie Wydziału AWWiS wrocławskiej ASP, które najlepiej ilustrują myśl przewodnią zawartą w tytule. Przedstawione efekty przeprowadzonego procesu projektowego, w postaci plansz, modeli, prototypów czy filmów, pokazują, w jaki sposób młodzi projektanci identyfikują zmiany zachodzące w społeczeństwie, rozwijają swoją wrażliwość społeczną i uczą się poszukiwać odpowiedzi na kolejne pytania, jakie stawia przed nami życie w swojej XXI-wiecznej dynamice. 

Design prospołeczny, będący reakcją na podporządkowanie działań projektantów dążeniu do maksymalnych zysków finansowych, jest tendencją w projektowaniu, która skupia się na pracy dla dobra społeczeństw i lokalnych społeczności. Jako podstawy swoich wyborów stawia empatię, zrozumienie prawdziwych potrzeb użytkowników, dążenie do rozwoju społecznego poprzez uwzględnianie zasady sprawiedliwości społecznej, równych szans dla wszystkich czy zrównoważonej gospodarki. Poprzez rozwiązywanie codziennych, konkretnych problemów design prospołeczny przyczynia się do tworzenia świata, w którym wszystkim jest lepiej i łatwiej żyć. Chociaż ogólnie wszystkie działania projektowe można rozumieć jako działania społeczne, termin projektowanie prospołeczne podkreśla koncepcje i działania wykonywane w celu urzeczywistnianie zmian dla wspólnego, społecznego dobra.

Na wystawie pokazano projekty 19 autorów, absolwentów Katedr Architektury Wnętrz, Mebla i Wzornictwa. Wystawa ma dużą wartość edukacyjną – główne zagadnienie i jego podział na szczegółowe kategorie zostały przedstawione w postaci tekstów wydrukowanych na banerze-legendzie, natomiast objaśnień poszczególnych eksponatów można posłuchać dzięki nagraniom audio ukrytym w kodach QR (zachęcamy do przyjścia do galerii ze słuchawkami). Z tego względu zapraszamy na wystawę wszystkich zainteresowanych designem, jak również kondycją współczesnego społeczeństwa i świata.

Design_barometr zmian

Pozostałe wydarzenia