Przejdź do treści

Borderline printmakers

Opublikowano 14 cze 2022
azg
Data
24 cze — 17 lip 2022
Ramowe godziny otwarcia: środa-czwartek: 11.00-16.00, piątek: 13.00-18.00, sobota: 10.00-15:00
Miejsce

Galeria EXIT

ul. Hubska 44-48 (na terenie Browaru Mieszczańskiego)

50-502 Wrocław

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 24 czerwca o godz. 20:00 w Galerii EXIT.

Współcześni artyści zajmujący się grafiką artystyczną często docierają do granic swojej dyscypliny, niejako testując jej elastyczność, ograniczenia i wytrzymałość. Tworzą nieoczekiwane połączenia, dokonują fuzji środków artystycznych właściwych nie tylko grafice, ale też innym mediom. Niekiedy z trudnością odnajdują się w akademickich klasyfikacjach bazujących na tradycyjnym podziale grafiki na klasyczne techniki drukarskie. Nawiązują do fundamentów grafiki: unikalnej matrycy, powielanego obrazu, warstwowej struktury. Jednocześnie przełamują jej podstawowe schematy, poszukując wciąż nowych rozwiązań formalnych i technologicznych. Łączą tradycję z nowoczesnością, sztukę analogową i cyfrową. To graficy, którzy romansują z rzeźbą, ceramiką, performansem, video etc. Świadomi własnej oryginalności lub nieświadomie oporni na poddanie się nadanym regułom, wciąż poszukują swojego miejsca w graficznym świecie. Niespokojni, niepokorni, nietypowi, niekiedy trudni w odbiorze.

Wystawa stanowi przegląd graficznych osobowości granicznych, postaw twórczych wymykających się prostym definicjom. Artyści wybrani przez kuratorki związani są z medium graficznym na różnych płaszczyznach, w swych realizacjach wychodzą jednak poza ramy tego medium. Cytując prof. Andrzeja Węcławskiego „Grafika nie jest tu celem samym w sobie – została uwolniona od celebracji medium i zachwytu nad graficznością.”

Wśród wybranych artystów wymienić można 11 nazwisk z Polski i zagranicy o ugruntowanej pozycji w świecie grafiki czy sztuki w ogóle – Paul Catanese (USA), Mateusz Dąbrowski (PL), Paul Laidler (UK), Kamil Kocurek (PL), Michelle Murillo (USA), Marta Pogorzelec (PL), Priscilla Romero-Cubero (CRI), Magdalena Stawarska-Beavan (UK), Patricia Villalobos Echeverría (NIC), Małgorzata Et Ber Warlikowska (PL), Michalina Wawrzyczek-Klasik (PL).

Kuratorki:

Zuzanna Dyrda, Marta Kubiak

Borderline printmakers

Pozostałe wydarzenia