Przejdź do treści

Richard Demarco

malarz i rysownik, organizator życia artystycznego

Promotorem doktoratu był prof. Zbigniew Makarewicz.

Urodził się w 1930 r. w Edynburgu. Wykształcenie zdobył w: Moray House College, Holy Cross Academy, Royal Army Education Corps, Duns Scotus Academy, Edinburgh College of Art. 

Założyciel i dyrektor The Richard Demarco Gallery i współzałożyciel Traverse Theatre w Edynburgu w Szkocji, wiceprezydent, wraz z sir Peterem Hallem, „the First Theatre of The 21st Century” w Kingston upon Thames. Szczególnie zainteresowany polską twórczością artystyczną i kulturą, utorował drogę teatrowi Cricot 2 i twórczości Kantora w krajach anglojęzycznych, prezentował tam też teatr Szajny, pokazywał prace polskiej awangardy – od Stażewskiego po Warsztat Formy Filmowej, organizował wystawy artystów związanych z najważniejszymi polskimi galeriami niezależnymi: Foksal, Pod Moną Lisą, Krzysztoforami. W latach 1972 – 1992 organizował coroczne „podróże edukacyjne” do Polski, w których brali udział wykładowcy, studenci, artyści, pisarze i dziennikarze, kolekcjonerzy, kierownicy instytucji artystycznych i historycy sztuki. Równocześnie w swoich wykładach z historii sztuki współczesnej i awangardowej, wygłaszanych w ojczyźnie czasie Festiwali Edynburskich oraz w wielu krajach Europy i Ameryki Północnej, prezentował dorobek polskich artystów.

Łącznie zorganizował ponad 1500 wystaw sztuki i przeszło 900 realizacji sztuk teatralnych.

Za swoją działalność uhonorowany został przez sir Richarda Eyre w Garrick Club w Londynie prestiżową British International Theatre Institut Prize w 1995 r., także przez  Polski Międzynarodowy Instytutu Teatralny w Warszawie za 30 lat udziału w prezentacji twórczości teatralnej z Europy Środkowej i Wschodniej na Festiwalu Edynburskim. Za pracę dla teatru we Francji i we Włoszech uzyskał odznaczenia Chevalier des Arts et Lettres de France i Cavaliere della Republica Italiana.

Jest doktorem honoris causa Dundee University w Wielkiej Brytanii i Atlanta College w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Uzyskał Arts Medal of Royal Philosophical Society of Glasgow w Wielkiej Brytanii. Został także odznaczony jako Commander of Order of St Lazarus i Officer of the Order ot the British Empire w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii.

Jest profesorem European Cultural Studies Kingston University w Anglii, prezesem Demarco European Art Foundation, wiceprezydentem „The First Theatre of the 21st Century” w Kingston upon Thames, członkiem Royal Scottish Society of Painters in Watercolours, członkiem honorowym Royal Incorporation of Architects, laureatem prestiżowej British International Theatre Institut Prize w Londynie. 

Tytuł doctora honoris causa ASP we Wrocławiu otrzymał w 2006 r.