Przejdź do treści

Sztuka i wzornictwo szkła / studia stacjonarne 3-letnie

Student posiada podstawową  wiedzę o technicznych i technologicznych aspektach projektowania szkła oraz użycia tego materiału  we własnych pracach artystycznych. Wykorzystuje  szkło jako medium plastyczne do swobodnej wypowiedzi artystycznej, wypracowuje indywidualny język artystyczny.  Stosuje nabytą wiedzę oraz metody przekazu i zapisu myśli projektowej w mowie, piśmie, posługuje się technikami komputerowego wspomagania projektowania. W swej  pracy projektowej uwzględnia wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii psychologii i ergonomii oraz rozumie ich rolę w projektowaniu przedmiotu użytkowego. Potrafi w sposób metodyczny  rozwiązywać  problemy projektowe, posiada umiejętność  analizowania, formułowania problemów, założeń projektowych, współpracy w zespołach projektowych i  ze specjalistami z innych dziedzin.

Szkło-rekrutacja

Jak zostać naszym studentem?

Gdzie będziesz studiować i z jakich pracowni możesz korzystać

W ramach zajęć studenci mają do dyspozycji pracownie podstaw szkła artystycznego i użytkowego oraz pracownie szkła w architekturze, a także sale multimedialne i laboratoria działań warsztatowych. Jako jedyna uczelnia artystyczna w Polsce posiadamy własna hutę szkła a także infrastrukturę badawczą taką jak:  piece komorowe, warsztat szlifierski, warsztat grawerski, modelarnie, piaskarki, drukarki 3D, itp.

To sa idealne studia dla Ciebie jeśli...

• interesujesz się kulturą, sztuką i projektowaniem,
• nieustannie tworzysz wykorzystując do tego różne techniki plastyczne,
• cechuje Cię zdolność logicznego i jednocześnie abstrakcyjnego myślenia,
• jesteś otwarty na podejmowanie nowych działań kreacyjnych.

Wyjazdy na studia, kursy i praktyki zagraniczne

Jeśli zechcesz by Twój proces kształcenia był jeszcze pełniejszy, będziesz mógł skorzystać z wyjazdów na studia, kursy i praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+.

Dzięki nim zdobędziesz nowe doświadczenia oraz poszerzysz swoje umiejętności artystyczne, projektowe oraz językowe. Współpracujemy z ponad 100 uczelniami, będziesz więc mieć w czym wybierać. Oto niektóre z naszych partnerskich uczelni, które chętnie przyjmują studentów kierunku Sztuka i wzornictwo szkła:

 • Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave / Bratysława / Słowacja
 • Technická univerzita v Liberci / Liberec / Czechy
 • Estonian Academy of Arts / Tallin / Estonia
 • Anadolu Üniversitesi / Eskisehir / Turcja
 • University of Wolverhampton / Wolverhampton / Wielka Brytania
Co po studiach?

Niezależnie od tego, czy chciałbyś w przyszłości podbijać świat sztuki jako wybitny artysta, prowadzić małą firmę produkującą unikatowe przedmioty, dzielić się swoją wiedzą jako instruktor, czy wykładowca, albo współpracować z przemysłem lub instytucjami publicznymi i realizować projekty na dużą skalę, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Jesteś w idealnym miejscu. Przez kolejne lata będziemy wspierać Cię przy realizowaniu każdej z wybranych przez Ciebie ścieżek kariery. Będziemy Cię uczyć, zadawać pytania, pomagać szukać na nie odpowiedzi, a także inspirować do poszerzania Twoich horyzontów i badania możliwości.

Jeśli zastanawiasz się, jaki mógłbyś wykonywać zawód po kierunku Sztuka i wzornictwo szkła to rzuć okiem na niektóre z naszych propozycji:

 • Artysta-szklarz,
 • Pracownik w hucie szkła, 
 • Projektant szklanych wyrobów codziennego użytku,
 • Projektant szklanych wyrobów potrzebnych w przemyśle i np. w laboratoriach, 
 • Twórca witraży,
 • Projektant szklanej biżuterii,
 • Kontynuacja nauki na studiach II stopnia. 

Jak zostać naszym studentem?

Wystarczy, że zdasz maturę z wybranych przez siebie przedmiotów. Jakich? Ta decyzja należy do Ciebie. Najlepiej jeśli zdecydujesz się na te, dzięki którym przejdziesz egzamin gładko.

Kolejny krok to przystąpienie do egzaminu wstępnego. Ma on kilka etapów. W pierwszej kolejności czeka Cię przegląd zgromadzonych do tej pory prac. Powinny one pokazywać Twoje zainteresowanie sztukami plastycznymi oraz wybranym kierunkiem. Po tzw. teczce czekają cię jeszcze egzaminy z rysunku, malarstwa, zadania specjalistyczne oraz rozmowa. Szczegóły znajdziesz w zakładce Rekrutacja.

Zanim jednak przystąpisz do egzaminów zapraszamy Cię na konsultacje oraz kursy przedegzaminacyjne. W ich czasie będziesz mógł wysłuchać opinii naszych dydaktyków oraz pod ich czujnym okiem wykonać prace rysunkowe, malarskie oraz rzeźbiarskie.

Powodzenia!