Przejdź do treści

Sztuka i Wzornictwo Ceramiki / studia stacjonarne 3-letnie

Studia I stopnia obejmują swoim zakresem klasyczne formy obrazowania – rysunek,  malarstwo, rzeźbę. W swej działalności  twórczej student ma możliwość pogłębiać wiedzę, umiejętności i kompetencje  w odniesieniu do warsztatu plastycznego związanego z podstawowymi dyscyplinami plastycznymi z uwzględnieniem współczesnych mediów. Student ma możliwość poszerzenia wiedzy o zagadnienia z obszaru humanistycznego tj. historię sztuki, filozofię, blok przedmiotów do wyboru, możliwość indywidualizacji kształcenia poprzez uczestnictwo w pracowniach innych wydziałów, poszerzone blok przedmiotów ogólnoplastycznych.

ceramika

Jak się u nas studiuje?

Gdzie będziesz studiować i z jakich pracowni możesz korzystać

W ramach zajęć studenci mają do dyspozycji pracownie podstaw ceramiki artystycznej i użytkowej, a także sale multimedialne i laboratoria działań warsztatowych. Jako jedyna uczelnia artystyczna w Polsce posiadamy własna hutę szkła a także infrastrukturę badawczą taką jak:  pracownia koła garncarskiego, piece komorowe, warsztat szlifierski, warsztat grawerski, modelarnie, piaskarki, drukarki 3D, itp.

To są idealne studia dla Ciebie jeśli...

• interesujesz się kulturą, sztuką i projektowaniem,
• nieustannie tworzysz wykorzystując do tego różne techniki plastyczne,
• cechuje Cię zdolność logicznego i jednocześnie abstrakcyjnego myślenia,
• lubisz eksperymentować podczas tworzenia z kolorem oraz formą.

Staże, praktyki zawodowe, wyjazdy zagraniczne

Jeśli zechcesz by Twój proces kształcenia był jeszcze pełniejszy, będziesz mógł skorzystać z wyjazdów na studia, kursy i praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+. Dzięki nim zdobędziesz nowe doświadczenia oraz poszerzysz swoje umiejętności artystyczne, projektowe oraz językowe. Współpracujemy z ponad 100 uczelniami, będziesz więc mieć w czym wybierać. Oto niektóre z naszych partnerskich uczelni, które chętnie przyjmują studentów kierunku Sztuka i wzornictwo ceramiki:

 • Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave / Bratysława / Słowacja
 • University of Wolverhampton / Wolverhampton / Wielka Brytania
 • Burg Giebichenstein Kunsthochschule Halle / Halle / Niemcy
 • Escuela de Arte y Superior de Cerámica de Manises / Manises / Hiszpania
 • Istituto Superiore per le Industrie Artistiche di Faenza / Faenza / Włochy
Co po studiach?

Niezależnie od tego, czy chciałbyś w przyszłości podbijać świat sztuki jako wybitny artysta, prowadzić małą firmę produkującą unikatowe przedmioty, dzielić się swoją wiedzą jako instruktor, czy wykładowca, albo współpracować z przemysłem lub instytucjami publicznymi i realizować projekty na dużą skalę, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Jesteś w idealnym miejscu. Przez kolejne lata będziemy wspierać Cię przy realizowaniu każdej z wybranych przez Ciebie ścieżek kariery. Będziemy Cię uczyć, zadawać pytania, pomagać szukać na nie odpowiedzi, a także inspirować do poszerzania Twoich horyzontów i badania możliwości.

Jeśli zastanawiasz się, jaki mógłbyś wykonywać zawód po kierunku Sztuka i wzornictwo ceramiki to rzuć okiem na niektóre z naszych propozycji:

 • Artysta-ceramik, 
 • Projektant wyrobów ceramicznych,
 • Instruktor garncarstwa,
 • Pracownik instytucji kultury,
 • Pracownik galerii sztuki
 • Kontynuacja nauki na studiach II stopnia. 

Jak zostać naszym studentem?

Wystarczy, że zdasz maturę z wybranych przez siebie przedmiotów. Jakich? Ta decyzja należy do Ciebie. Najlepiej jeśli zdecydujesz się na te, dzięki którym przejdziesz egzamin gładko.

Kolejny krok to przystąpienie do egzaminu wstępnego. Ma on kilka etapów. W pierwszej kolejności czeka Cię przegląd zgromadzonych do tej pory prac. Powinny one pokazywać Twoje zainteresowanie sztukami plastycznymi oraz wybranym kierunkiem. Po tzw. teczce czekają cię jeszcze egzaminy z rysunku, malarstwa, zadania specjalistyczne oraz rozmowa. Szczegóły znajdziesz w zakładce Rekrutacja.

Zanim jednak przystąpisz do egzaminów zapraszamy Cię na konsultacje oraz kursy przedegzaminacyjne. W ich czasie będziesz mógł wysłuchać opinii naszych dydaktyków oraz pod ich czujnym okiem wykonać prace rysunkowe, malarskie oraz rzeźbiarskie.

Powodzenia!