ZEWNĘTRZE Gierlaka w ŁĄCZNIKU

Opublikowano 13 gru 2014

Galeria ŁĄCZNIK zaprasza na wernisaż wystawy rysunków Łukasza Gierlaka p.t. ZEWNĘTRZE.

Wernisaż odbędzie się we wtorek, 16 grudnia 2014 r., o godz. 18.00 w galerii ŁĄCZNIK (ul. Joliot-Curie 15).

.

Zewnętrze

„Wnętrze jest więc z definicji tym, co jest przykre lub nieładne, w przeciwieństwie do zewnętrza, które jest miłe i gładkie. Wnętrze jest płynne, zewnętrze suche; wnętrze jest odpychające, zewnętrze piękne; wnętrze jest prywatne, zewnętrze publiczne..."(1)

Pod cienką warstwą skóry motoryczny układ kostny tłoczy w jej cienkiej membranie fragmenty żeber, kręgów. Niewidoczne dla ludzkiego oka elementy szkieletu uobecniają się nieznacznie zarysowując swoje kształty. W podobny sposób ujawnia się nasze centrum świadomości, myśli, percepcji, uzewnętrzniając na powierzchni ciała ślady głęboko czułej wewnętrzności. Możemy więc dotknąć zewnętrznej strony naszego umysłu. Dusza „portretuje siebie" na arkuszu skóry.

Interesuje mnie ta granica, kontur, kraniec, owa „skóra różnorako sfałdowana, pozaginana, poodginana, rozwarstwiona, wgłobiona, monstrualnie przenicowana, porowata, napięta, nieuchwytna"(2), w której zamknięta jest nasza egzystencja, eksponując siebie na zewnątrz.

-------------

Marta Smolińska, Dotkliwe (z)ranienie. Cielesność obrazu w twórczości Magdaleny Moskwy, cyt. za: James Elkins, Differenzen zwischen Innenkörper und Auβenkörper, aus dem Englischen von Heinz Jatho. Jean Luc-Nancy, Corpus, słowo, obraz - terytoria, Gdańsk 2002, s.16.

.

Łukasz Gierlak - Absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom w 2013r.

Nagrody i wyróżnienia:

listopad 2014 - wyróżnienie - II Międzynarodowy Konkurs Artystyczny PEJZAŻ WSPÓŁCZESNY, Częstochowa 2014;

wrzesień 2014 - honorowy certyfikat najwyższej jakości: SHORT LIST, IX International Biennial of Drawing, Pilsen 2014;

lipiec 2014 - GOLDEN OSTEN Award - 42nd World Gallery of Drawing - Skopje 2014;

czerwiec 2014 - wyróżnienie honorowe, VIII Triennale Rysunku Współczesnego, Lubaczów;

maj 2014 - Nagroda Główna Prezydenta Miasta Torunia, VI Ogólnopolska Wystawa Rysunku, Rysować TAK I TAK, Wozownia, Toruń;

luty 2014 - II nagroda w konkursie Grafika Roku 2013, Kraków;

styczeń 2014 - GRAND PRIX, I Międzynarodowe Triennale Rysunku Studenckiego, Katowice;

listopad 2013 - wyróżnienie, 8 Międzynarodowe Triennale Małej Formy Graficznej, Wilno, Litwa;

październik 2013 - wyróżnienie pracy dyplomowej na kierunku Grafika, Uniwersytet Wrocławski;

wrzesień 2013 - II nagroda, Europejski Festiwal Pasteli - VI Międzynarodowe Biennale Pasteli, Nowy Sącz;

lipiec 2013 - Nagroda Prezydenta Gdańska w konkursie Najlepsze Dyplomy 2013, Gdańsk;

maj 2013 - wyróżnienie w malarskim konkursie NOWOODKRYTA, Galeria Dominikańska, Wrocław;

grudzień 2012 - wyróżnienie honorowe, V Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Wrocław;

lipiec 2011 - wyróżnienie oraz nagroda z najlepszy rysunek polskiego pochodzenia, VI Międzynarodowe Biennale Rysunku, Melbourne, Australia;

czerwiec 2011 - II nagroda w konkursie malarskim ,,Kreatywny Wrocław", Galeria Dominikańska, Wrocław;

-----------------------------------------------------------------

zamieścił Jakub Jernajczyk (Katedra Sztuki Mediów)