Przejdź do treści

Żegnamy profesora Leszka Mickosia

Ogłoszenie
Opublikowano 22 lip 2020

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Leszka Mickosia.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia

Rektor i Senat oraz pracownicy i studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

***

Uroczystości pogrzebowe planowane są na 26 września 2020. 

***

W dniu 20 lipca 2020 roku zmarł profesor Leszek Mickoś. Malarz i rysownik. Kolekcjoner. Erudyta, Nauczyciel akademicki, Przyjaciel…..

Urodził się 7 lipca 1944 roku w Książu Wielkim. Studiował w latach 1962-1968 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na Wydziale Ceramiki i Szkła we Wrocławiu. Dyplom w pracowni ceramicznego malarstwa architektonicznego uzyskał w 1968 roku pod kierunkiem dr hab. Alfonsa Mazurkiewicza.

Z uczelnią wrocławską był związany od 1972 roku. W 1995 roku, po uzyskaniu tytułu profesora zwyczajnego, prowadził dyplomująca pracownię w Katedrze Malarstwa w ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. Profesor Leszek Mickoś był współzałożycielem, Studium Podyplomowego - Dyscypliny Plastyczne w Architekturze, przy Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu, gdzie również prowadził zajęcia z malarstwa i rysunku. W 2015 roku przeszedł na emeryturę.

Kolejno w latach 1990 -1996 na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby, a następnie w latach 1999-2005 na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu pełnił funkcję Dziekana Wydziału.

Profesor Leszek Mickoś poczynając od 1971 roku był autorem wystaw indywidualnych między innymi w : Galerii BWA Wrocław 1979- „Ilustracje"; „Obiektywizacje", Muzeum PWSSP Wrocław 1980; „Nastroje", Galeria Sztuki Współczesnej „Na Nankiera" Wrocław 2000; Galeria Cepelia Kraków 2001; „Kartki z Kalendarza" wystawa rysunku w ASP Wrocław 2004; „Malarstwo", Salonik Czterech Muz, Oborniki Śląskie 2008; „92 dni z fajansem" w ASP Wrocław 2009; „Obrazy" w Galerii Miejskiej we Wrocławiu 2010. Był także uczestnikiem wystawach zbiorowych w Polsce i poza granicami. Uprawiał malarstwo i rysunek a Jego prace znajdziemy w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Jego realizacje malarstwa w architekturze można spotkać na terenie Dolnego Śląska i miasta Wrocławia.

Profesor Leszek Mickoś był uznanym kolekcjonerem. Pośród zebranych antykwarycznych zbiorów wyróżniała się szczególnie Jego kolekcja fajansu z XIX-wieku, oraz numizmatów ceramicznych z okresu międzywojennego z terenów Śląska. Leszek Mickoś opracował 4 – tomowy katalog zbiorów. Tak podróżował w czasie, budował własne palimpsesty z kawałków gliny znaków i cyfr. Przygoda antykwaryczna była jego wielkim hobby w świecie, którego najciekawsze urywki pędzlem i „ściegiem szydełkowym", utrwalał na płótnach.

Nieoceniona wiedza Profesora, zdystansowana postawa, wobec tego, co niesie codzienność, (przy porannej kawie, na kuchennym stole zarysowywał kartki z kalendarza, codziennie wymyślając nową anegdotę z liczbą, słowem lub znakiem). Atmosferę pracowni pod numerem 113, przepełnioną wzajemnym szacunkiem, sztuką, wiedzą i dowcipem, to zapamiętamy najbardziej z godzin, którymi obdarowywał nas Profesor hojnie.

Słowa nie wypełnią miejsca należnego Sztuce oraz Artyście, którego mijaliśmy na uczelnianych korytarzach, nie wiedząc jak wiele jest w nim poezji, koloru i dźwięków.

Żegnaj Drogi Profesorze, Dziękujemy za czas, którym się z nami dzieliłeś….

prof. Anna Kramm


zamiesćiła AZG

Pozostałe aktualności