Przejdź do treści

Żegnamy profesora Jana Kondratowicza - Jaszę.

Ogłoszenie
Opublikowano 09 cze 2022
and

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci prof. Jana Kondratowicza - Jaszy.

Nekrolog prof. Jana Kondratowicza - Jaszy (1941-2022)

7 czerwca 2022 r. zmarł profesor Jan Kondratowicz - Jasza, wspaniały malarz, nasz wielki przyjaciel, wieloletni pedagog w Katedrze Malarstwa. 

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia 

Rektor i Senat oraz pracownicy i studenci Katedry Malarstwa oraz cała społeczność Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.


Pożegnanie — 14.06.2022r. (wtorek), o godz. 9.30 w Kaplicy (przed kremacją) na ul. Kwiatkowskiego 13 (Gloria Zakład Pogrzebowy).

Pogrzeb — 15.06.2022r. (środa), godz. 11.00 kaplica Cmentarza na Grabiszynku. 

Jan Kondratowicz, Żagle nad ziemią, 1988, olej
Jan Kondratowicz, Żagle nad ziemią, 1988, olej

Jan Kondratowicz - Jasza — pochodził z Wileńszczyzny, gdzie urodził się w 1941 roku. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Gdańsku  w 1961 r. podjął studia w ówczesnej PWSSP we Wrocławiu. Dyplom ukończenia uczelni uzyskał 13 czerwca 1967 r. Bezpośrednio po realizacji dyplomu pod kierunkiem prof. S. Dawskiego i E. Gepperta został asystentem prof. Gepperta. W Jego pracowni zdobywał doświadczenia pedagogiczne. Uważa się, że najlepiej z Jego asystentów konstruował pracownicze martwe natury – w duchu starego mistrza. Jasza bardzo silnie określił swoją indywidualną postawę,  daleką od stylistyki swoich profesorów. O sile Jego malarstwa decydowała precyzyjna konstrukcja i zdecydowana płaska plama barwna. Jego droga artystyczna rozwijała się równolegle z pracą pedagogiczną, w której spełniał się wychowując grupę młodych malarzy – późniejszych pedagogów ASP. Od 1995 r. pracował jako profesor zwyczajny. Prezentował swoje prace na wielu wystawach – prace, które zachwycały kolorem, precyzją i wysublimowanymi tytułami.

Pozostałe aktualności