Żegnamy prof. Janusza Kucharskiego

Opublikowano 18 gru 2023
azg

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Janusza Kucharskiego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 grudnia 2023r. o godz. 14.00, na Cmentarzu Parafialnym Świętej Rodziny Wrocław - Sępolno (ul. Smętna).

15 grudnia 2023 roku odszedł od nas Janusz Kucharski, profesor sztuk plastycznych, artysta rzeźbiarz. Urodził się w 1946 roku we Wrocławiu. W latach 1964-1972 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, uzyskał dyplom z rzeźby w pracowniach doc. Borysa Michałowskiego i doc. Jerzego Boronia.
Pracował we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i w Akademii Sztuk Pięknych w latach 1971-2016 r. Był prodziekanem na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w latach 1999-2002 і 2002-2005, kierownikiem Katedry Technik Rzeźbiarskich w latach 2010-2012 oraz Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych w latach 2012-2016 na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu.
Na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku Rzeźba prowadził Pracownię Dyplomującą z rzeźby dla lI - V roku i Pracownię Technik Rzeźbiarskich - Metal dla studentów Il roku.
Zajmował się twórczością rzeźbiarską w szerokim pojęciu jej formy wypowiedzi. W sferze jego zainteresowań leżały obszary, które wiążą się szeroko z pojęciem rzeźby i przestrzeni. Jego realizacje znajdują się w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Niemczech, ponadto pomniki i realizacje rzeźbiarskie w przestrzeni publicznej jego autorstwa są w Polsce: m.in.
Legnicy, Wrocławiu, Wałbrzychu, Rawiczu i Złotoryi.
Był kochającym mężem, ojcem i dziadkiem. Miał bardzo pozytywną osobowość, był bardzo lubiany przez studentów, współpracowników, ludzi, którzy go znali. Będziemy za nim tęsknić i na zawsze pozostanie w naszej pamięci.