Żegnamy Natalię LL

Opublikowano 12 sie 2022
and

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Natalii Lach-Lachowicz, znanej jako Natalia LL

Natalia LL, zdj. Fundacja ZW

12 sierpnia 2022 roku zmarła Natalia Lach-Lachowicz, znana szerokiej społeczności miłośników sztuki jako Natalia LL, Artystka intermedialna, tworząca w nurcie konceptualizmu, body-artu i foto-artu.

Rodzinie oraz bliskim Zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia

Rektor i Senat oraz pracownicy i studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

W imieniu rodziny i przyjaciół zmarłej Natalii LL informujemy, że uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek, 19 sierpnia 2022 roku o godzinie 14.00 w kaplicy na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Decyzją Prezydenta Wrocławia – Pana Jacka Sutryka, Natalia LL spocznie w kwaterze na Polu Osób Zasłużonych.

Natalia Lach-Lachowicz – urodziła się w 1937 roku w Żywcu. Zajmowała się malarstwem, rzeźbą, instalacją, fotografią, wideo, performansem oraz rysunkiem. W latach 1957–1963 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, obroniła dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego. W latach 1970–1981 współtworzyła i prowadziła galerię Permafo. Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. W latach 2004–2013 pracowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Była uczestniczką wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Holandii, Czechach. Odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze »Gloria Artis«”, laureatka Nagrody im. Katarzyny Kobro. W 2022 r. Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu przyznała Natalii Lach-Lachowicz tytuł doctora honoris causa. W swej twórczości wykorzystywała fotograficzne eksperymenty, podejmowała wątki filozoficzne, magiczne i religijne, była jedną z najbardziej wyrazistych i znanych polskich Artystek współczesnych.