XIV Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk 2022 w Żyrardowie

Opublikowano 29 wrz 2022
and

Co roku, w Żyrardowie organizowany jest Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk. Niezmiennym elementem festiwalu jest debata artystyczna profesorów uczelni artystycznych i akademickich w kraju. Zapraszani są również goście specjalni ze świata sztuki.

Plakat promujący XVI Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk w Żyrardowie

W czternastą edycję festiwalu do stołu zasiadło osiemnastu wyjątkowych gości: profesorów, dziekanów, opiekunów uczelni. Gościem specjalnym była Ilona Łepkowska, Przewodnicząca Zarządu Gildii Scenarzystów Polskich, Honorowa Członkini Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Tematem przewodnim dyskusji było Prawo własności intelektualnej. Charakter działalności twórczej w kontekście prawa autorskiegoPatronem nad debatą objęło Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

W debacie udział wzięli:

• dr Miłosz Bembinow (dyrygent, kompozytor, laureat wielu konkursów kompozytorskich, Przewodniczący Zarządu ZAiKS)
  • prof. Aleksander Kościów (kompozytor, altowioliosta, pedagog i pisarz, prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie).
  • prof. Jacek Staszewski (malarz, rysownik, grafik, dydaktyk, laureat kilku nagród i wyróżnień w konkursach plastycznych w kraju i za granicą, dziekan Wydziału Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych).
  • prof. Marian Waldemar Kuczma (artysta współczesny, kierownik Katedry Malarstwa ASP we Wrocławiu
  • prof. Michał Minor (profesor sztuk plastycznych ASP w Katowicach)
  • prof. Jarosław Bogucki (rzeźbiarz, Uczestnik licznych wystaw w kraju i zagranicą, obecnie Kierownik Katedry Rzeźby i Otoczenia oraz Pracowni Obrazowania Przestrzennego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu
  • prof. Piotr Karczewski (profesor ASP Łódź),
  • prof. Jan Tutaj (rzeźbiarz, rysownik, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych),
  • prof. Jacek Zdybel (malarz, grafik, rysownik, profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych),
  • prof. Artur Krajewski (malarz, grafik, artysta multimedialny, laureat wielu nagród,, zawodowo  profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie )
  • prof. Wojciech Lewandowski (doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW
  • dr hab. Marko St. Babič (doktor habilitowany nauk o polityce (2020),kierownik studiów Euroazjatyckich Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW
  • dr hab. Robert Manowski (Grafik, projektant, animator filmowy, twórca identyfikacji wizualnych i filmów wideo. Rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, w której prowadzi zajęcia między innymi z animacji i montażu w pracowni obrazu multimedialnego.)
  • dr Krystyna Krzekotowska (Wiceprezeska Światowy Kongres Polaków, wieloletnia członkini Zarządu Stowarzyszenia Autorów Polskich)
  • Rafał Sisicki (reżyser, aktor, Wiceprzewodniczący Oddziału Związek Aktorów Scen Polskich w Warszawie)