Przejdź do treści

Wzornictwo, a zdrowy oddech dzieci

Ogłoszenie
Opublikowano 10 lut 2023
and

To już druga edycja projektu, Wzornictwo, a zdrowy oddech dzieci, realizowanego z funduszy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych miasta Wrocławia, realizowanego przez Fundację Słuchaj Siebie oraz rekomendowanego m.in. przez ASP we Wrocławiu.

„Wrocław – miasto, które wspiera zdrowy oddech dzieci” – pod tym hasłem przebiegała realizacja zadania trwająca od 25.08.2022 do 31.12.2022 r.

Autorzy projektu Akademii Oddechu to interdyscyplinarny zespół specjalistów z zakresu logopedii, emisji głosu, fizjoterapii, treningu i terapii oddechowej oraz designu – Natalia Dul, Katarzyna Miałkowska, Maciej Szyszka, dr Matylda Nowak.

Głównym celem zadania było podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności praktycznych, dotyczących kształtowania prawidłowych nawyków oddechowych u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz świadomości istoty zagadnienia wśród nauczycieli i rodziców. Zadanie finansowane było z budżetu miasta Wrocławia.

Program objął swoim zasięgiem ponad tysiąc dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z wrocławskich placówek oraz ich nauczycieli i specjalistów.

Projekt Wzornictwo, a zdrowy oddech dzieci

Wzornictwo

Celem projektu wzorniczego było opracowanie elementów wykorzystywanych przez specjalistów w działaniach terapeutycznych z dziećmi oraz zaaranżowanie ich w dedykowanej do tego przestrzeni placówek. Wśród nich były pomoce wspomagające trening uważności, pracę z emocjami i wyciszenia wobec nadmiaru bodźców w placówkach edukacyjnych.

Szczególna uwaga poświęcona była ćwiczeniom oddechowym, które wdrażane są przez specjalistów z Programu Akademii Oddechu jako narzędzie w pracy na rzecz zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci.

Fundacja Słuchaj Siebie w zakresie wzornictwa współpracuje z pracowniczką wydziału AWWiS – dr Matyldą Nowak, która opracowała graficzne materiały edukacyjne oraz przestrzenne obiekty terapeutyczne dla dzieci.

Projekt „Kącik Uważności i Relaksacji” wraz z instrukcją użytkowania (zestawem ćwiczeń) oraz instrukcją wykonania udostępnione zostały wszystkim placówkom biorącym udział w Programie.

Realizacja projektu przez Akademię Oddechu odbyła się w jednej z placówek – Przedszkolu Publicznym Wesoła Ferajna we Wrocławiu, gdzie posłuży dziewięćdziesięciu czterem przedszkolakom. W ramach współpracy z projektantką z wrocławskiej ASP opracowana została również graficzna strona kampanii edukacyjnej - informacji dotyczących fizjologii oddychania w kontekście fizycznego jak i psychicznego zdrowia człowieka.


Projekt Akademii Oddechu wytypowany był przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych miasta Wrocławia do prezentacji 8-9.10.2022 na XIV Ogólnopolskim Kongresie Kobiet – dwudniowym, międzynarodowym wydarzeniu w Hali Stulecia we Wrocławiu.

Autorami Akademii Oddechu są: Natalia Dul, Katarzyna Miałkowska, Matylda Nowak, Maciej Szyszka.

Podziękowania dla:

  • Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych miasta Wrocławia,
  • Bożeny Lewickiej za rzetelną opiekę nad przebiegiem projektu,
  • Prorektor ds. naukowych i współpracy z podmiotami zewnętrznymi ASP we Wrocławiu - dr hab. Marty Płonki za wsparcie projektu.

Osoby zainteresowane zapraszamy po więcej informacji na stronę >> Fundacji Słuchaj Siebie <<

Fotografie z efektów realizacji projektu „Kącik Uważności i Relaksacji” można zobaczyć na stronie >> Przedszkola Wesoła Ferajna <<

Inne informacje medialne >> o projekcie << 

Materiał zdjęciowy: Fundacja Słuchaj Siebie, Przedszkole Wesoła Ferajna

Pozostałe aktualności