Wystawa prof. Nitki w galerii "Sztuka na miejscu"

Opublikowano 29 sty 2021

Rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, prof. Wojciech Pukocz ma zaszczyt zaprosić na wystawę prac prof. Zbigniewa Nitki, w nowopowstałej galerii „ Sztuka na miejscu”.

Wystawa inauguruje cykl wystaw i długoterminową współpracę pomiędzy Urzędem Miasta Wrocławia, Save The World Real Estate oraz Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, dzięki której w tej nowej przestrzeni wystawienniczej prezentowana będzie twórczość artystów związanych z naszą uczelnią.

***

Zdzisław Nitka w galerii „Sztuka na miejscu", ul. Łaciarska 4, Wrocław

Oficjalne otwarcie wystawy: 2 lutego 2021 r., godz. 18:00

Zapraszamy do zwiedzania wystawy od godz. 20:00. Obowiązywać będzie reżim sanitarny.

Wystawa będzie również otwarta dla zwiedzających, z zachowaniem reżimu sanitarnego, codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) od godz. 12:00 do 20:00.

***

„Być artystą, który inauguruje powstanie nowego centrum kultury we Wrocławiu „Sztuka na Miejscu" jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Dziękuję! Prace, które przedstawię – w zdecydowanej większości są efektem pracy ostatnich miesięcy: obrazy na płótnach, kartonach oraz obiekty przestrzenne. Tematyka niezmiennie inspirowana ludzką egzystencją." (prof. Z. Nitka)

Profesor Zdzisław Nitka urodził się w 1962 roku w Obornikach Śląskich. Studiował malarstwo w PWSSP/ ASP we Wrocławiu, dyplom uzyskał w 1987 pod kierunkiem profesora Józefa Hałasa. W macierzystej uczelni zatrudniony jest od 1988 roku, a od 2011 roku prowadzi również Pracownię Malarstwa. Jest artystą malarzem i grafikiem (drzeworyty), wywodzącym się z międzynarodowego ruchu neoekspresjonistycznego lat 80. XX wieku. Realizuje również happeningi malarskie. Debiutował jako student w 1986 r. w pokoleniowej wystawie „Ekspresja lat 80-tych" w Sopocie. Autor kilkudziesięciu prezentacji indywidualnych i ponad 300 ekspozycji zbiorowych. Ważniejsze wystawy: „Ekspresja lat 80-tych", BWA, Sopot (1986); „Malarz Nitka – Twórczość z lat 1986 – 2008", Muzeum Śląskie, Katowice (2008); „Kolekcja sztuki polskiej XX i XXI wieku" - ekspozycja stała, Muzeum Narodowe Pawilon Czterech Kopuł, Wrocław (2016); „Sztuka Wolności – Polska Nowa Ekspresja lat 80. XX wieku", Kuhlhaus, Berlin, Niemcy (2017); „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller i środowisko artystyczne Wrocławia", Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej Hamburger Bahnhof, Berlin, Niemcy / Muzeum Narodowe, Wrocław (2018 – 2019). Prace Profesora Nitki znajdują się w zbiorach muzealnych w Katowicach, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji i USA.

zamieśćiła AZG