Przejdź do treści

Wystawa „outside in inside out” w MWW

Ogłoszenie
Opublikowano 09 lis 2012
Wystawa „outside in inside out” Silesia Art Biennale w MWW

Dokumentacja działań pierwszej edycji Silesia Art Biennale

Artyści

Janusz Bałdyga, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Grzegorz Klaman, Małgorzata Kazimierczak, Robert Kuśmirowski, Anka Leśniak, Artur Tajber, Konrad Pustoła, Anna Kutera,Tomasz Opania, Paulina Braun, Izabela Chamczyk, Marcin Mierzicki, Konrad Smoleński

Wystawa „outside in inside out" dokumentująca działania pierwszej edycji Silesia Art Biennale ilustruje etapy prac, procesy badawcze oraz finał wszystkich realizacji i zdarzeń jakie miały miejsce we wrześniu 2012 roku, w trakcie prawie dwutygodniowych działań w czterech miastach na Dolnym Śląsku: Bystrzycy Kłodzkiej, Jeleniej Góry, Legnicy i Wałbrzycha. Na wystawie zaprezentujemy dokumentację zdjęciową / reportaż oraz elementy wybranych dzieł: instalacje dźwiękowe, filmy, obiekty.


Magdalena Ujma rozpoczyna swój esej do katalogu Biennale opisując kontekst samego regionu i jego przestrzeni, dla której dedykowane były działania i prace twórców:
„Wyobraźcie sobie krainę, którą nazywają laboratorium żywiołów, goszczącą w swoich dziejach Czechów, Niemców, Polaków i Ślązaków. Krainę, której górską część jej znawca, Henryk Waniek, uważa za królestwo Hermesa, a ten – jak wiadomo – jest patronem nauk tajemnych. Krainę obfitującą w dary: zadziwiającą bogactwem i nagłymi zakrętami historii, bujną naturą, sięgającą głęboko w przeszłość tradycją nieortodoksyjnych duchowości. Ziemię oferującą skarby: złoża metali i kamieni szlachetnych. Ziemię, która wprost idealnie nadaje się, by właśnie na niej poszukiwać kamienia filozoficznego.

Na ten tak bogaty i złożony kulturowo i historycznie teren zaprosiliśmy szesnastu artystów. Wszyscy oni zmierzyli się z trudnym zadaniem i podjęli dialog z historią, kontekstem społecznym, czy też zastanymi elementami krajobrazu miast, w których pracowali. Dzieła, które powstały w przestrzeniach publicznych w większości przypadków dotyczą konkretnych zdarzeń i postaci.

Działaniom artystów towarzyszyli zaproszeni przez nas krytycy: Magdalena Ujma, Alicja Jodko, Grzegorz Borkowski, Wojciech Ciesielski, którzy przygotowali i prezentowali w czterech miastach autorskie wystąpienia ale też i czujnie obserwowali zdarzenia, proces powstawania dzieł, reakcje społeczności. Eseje, teksty krytyczne i opowieści o tej wędrówce znajdą się w albumie Silesia Art Biennale, który dostępny będzie w dniu 21 listopada 2012 roku.


Organizator Silesia Art Biennale oraz wystawy
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Dyrektor: Piotr Borkowski
Współorganizator wystawy
Muzeum Współczesne Wrocław
Dyrektorka: Dorota Monkiewicz


Przewodniczący Rady Programowej Biennale: Andrzej Saj
Kurator 1 edycji Biennale: Łukasz Guzek
Koordynator programu Silesia Art Biennale oraz wystawy: Agnieszka Chodysz


Silesia Art Biennale oraz wystawa i album dofinansowane są ze środków Ministra Kultury i
Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.


Patronat honorowy:
Rafał Jurkowlaniec – Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Rafał Dutkiewicz - Prezydent Miasta Wrocławia
Marcin Zawiła – Prezydent Miasta Jelenia Góra
Roman Szełemej – Prezydent Miasta Wałbrzycha
Tadeusz Krzakowski – Prezydent Miasta Legnica
Renata Surma – Burmistrz Miasta Bystrzyca Kłodzka

Pozostałe aktualności