Wystawa Nowa ekspresja w Toruniu

Opublikowano 05 kwi 2024
and

Zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, gdzie do 19 maja można zobaczyć wystawę Nowa ekspresja. Prezentowana jest na niej twórczość wybitnych artystów z kręgu niezależnej sztuki lat 80. XX w.

Baner do wystawy Nowa Ekspresja, autor Zdzisław Nitka
autor Zdzisław Nitka

Wśród pokazywanych prac znajdują się dzieła klasyczne dla tego kierunku, niezwykle istotne dla rozwoju poszczególnych artystów. Ale są także obrazy, rysunki i instalacje mniej lub prawie wcale nieznane, bo prezentowane pierwszy raz od 40 lat, wyciągnięte przez artystów ze strychów lub najdalszych zakamarków archiwum.

W zamierzeniu kuratorskim wystawa jest niczym tymczasowe „Muzeum Nowej ekspresji", zawierające doskonale znane obiekty obok mniej znanych i grupujące gwiazdorów tej tendencji wraz z twórcami działającymi na uboczu.

Wybory artystów i dzieł w wielu przypadkach są oczywiste, ale czasem zupełnie nie – dokonywane były z troską o to, czy te prace przeszły pozytywnie próbę czasu, czy zachowały dawną żywotność i siłę oddziaływania. Tę kwestię oceni publiczność.

>> więcej informacji <<

Kurator: Krzysztof Stanisławski
Koordynatorki: Renata Sargalska, Ewa Jurkowska-Brzoska, Anna Buller
Produkcja: Wojciech Ruminski

Artyści: Sylwester Ambroziak, Krzysztof M. Bednarski, Mirosław Filonik, Zbigniew Maciej Dowgiałło, Edward Dwurnik, Waldemar Fydrych Major, Anna Gruszczyńska, Ryszard Grzyb, Bożena Grzyb-Jarodzka, Marek Kijewski i Kocur, Grzegorz Klaman, Leszek Knaflewski, Paweł Kowalewski, Mariusz Kruk, Jacek Kryszkowski, Łódź Kaliska, Eugeniusz Markowski, Eugeniusz Minciel, Jarosław Modzelewski, Zdzisław Nitka, Wiesław Obrzydowski, Włodzimierz Pawlak, Pomarańczowa Alternatywa, Sławomir Ratajski, Józef Robakowski, Krzysztof Skarbek, Marek Sobczyk, Leon Tarasewicz, Wojciech Tracewski, Jerzy Truszkowski, Sławomir Witkowski, Ryszard Woźniak.