Wyniki Glass Cutting World Cup 2023

Opublikowano 25 lip 2023
and
Glass Cutting World Cup 2023, Paweł Palewicz, Obiekt

Na początku czerwca Paweł Palewicz, specjalista naukowo-techniczny w Katedrze Szkła brał udział w Glass Cutting World Cup 2023 w Czechach. Już trzeci raz jako jedyny Polak prezentował swoje umiejętności na tym cyklicznym wydarzeniu. Międzynarodowe mistrzostwa szkła szlifowanego odbyły się w tym roku w miejscowości Světlá nad Sázavou, a prezentacja prac miała miejsce w zabytkowym zamku, będącym wizytówką miejscowości.

Paweł Palewicz prezentował swoje dokonania w jednej z trzech kategorii, w której zadaniem było zaprojektowanie i wykonanie obiektu, którego wyjściowym kształtem była kula o średnicy czterdziestu siedmiu centymetrów i wadze czternastu kilogramów. Artysta pierwszy raz miał do czynienia z takim rozmiarem szkła, co stanowiło duże wyzwanie. Dodatkowo wykonał na nim rzeźbienie szlifem płaskim, rzadko stosowanym ze względu na trudność wykonania. Mimo braku miejsca na podium udział Pana Pawła w tym wydarzeniu zwiększa z roku na rok zakres jego umiejętności i utrwala wizerunek jego oraz Akademii wśród grona fachowców zajmujących się rzeźbieniem szkła na zimno.

Poniżej klasyfikacja w poszczególnych kategoriach:

Absolutny zwycięzca – Karel Malivánek (Valner Glass / Přibyslav)

Kategoria: Szlifowanie ręczne – zadany kształt (kula) – 15 uczestników
1. Karel Malivánek (Valner / Glass Přibyslav)
2. Ivan Pátek (Polevsko)
3. Aleš Zvěřina (AZ-Design / Nový Bor)

Kategoria: Szlifowanie ręczne – autorska praca – 19 uczestników
1. Jaromír Smutný (Moser / Karlovy Vary)
2. Michal Kožený (Moser / Karlovy Vary)
3. Pavlína Čambalová (Semily)

Kategoria: Projekt na szlifowanie automatyczne (misa) – 11 uczestników
1. Petr Švancar (Bomma / Světlá nad Sázavou)