Przejdź do treści

Współpraca ASP i Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków

Ogłoszenie
Opublikowano 29 lut 2024
azg
ASP i NIKZ

Pierwsze witraże opuszczają pracownie konserwatorskie ASP we Wrocławiu.

Pod koniec 2023 roku Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków  i Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu,  podpisali umowy kilkuletnie na przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy:

  • XIX w. witrażu z kościoła pw. Św. Mikołaja w Gdańsku, pochodzącego z pracowni Adalberta Rednera z Wrocławia;
  • zespole XVI-wiecznych witraży z kościoła pw. Św. Teresy w Chociminie;
  • czterech XVI-wiecznych witrażach z kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Łeknie;
  • zespole witraży nowożytnych z początku XVII w. z kościoła pw. Chrystusa Króla w Pomianowie.

Umowy są realizowane zgodnie z porozumieniem między instytucjami w ramach „Programu Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce” realizowanego przez NIKZ. W ramach porozumienia dydaktycy i studenci pracowni Konserwacji i Restauracji Witraży, w Katedrze Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła z Wydziału Ceramiki i Szkła zajmują się zabytkowymi obiektami pochodzącymi z całej Polski i starają się przywrócić im dawną świetność. Działania te prowadzone są pod kierunkiem dr. hab. Marcina Czeskiego, prof. uczelni, przy współpracy as. Katarzyny Czai - Arkabus i as. Agaty Środy. 

27 lutego pracownia oddała pierwsze odrestaurowane obiekty. Z dumą prezentujemy efekty naszej współpracy. Na zdjęciach są widoczne fragmenty prac zespołu konserwatorskiego.

 
ASP I NIKZ

Prace konserwatorskie przy Zespole witraży z kościoła pw. Chrystusa Króla w Pomianowie, zostały przeprowadzone przy wsparciu Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.  

 

 

 

Pozostałe aktualności