Przejdź do treści

wir sehen uns frei / we see us free / widzimy siebie wolnym

Fotorelacja
Opublikowano 04 paź 2022
im

Projekt Roberta Sochackiego we współpracy z noks kolektywem, artysta.k.ami z Lipska oraz archiwami z pokojowej rewolucji 1989 z okazji rocznicy wydarzeń w Niemczech.

Zwrot ku rodzinie jest dzisiaj być może najbardziej potrzebnym gestem. Zwrot ku rodzinie rozumianej jako niepowtarzalne historie i relacje, które stanowią istotę naszej wspólnoty.  W tym projekcie zaglądamy za fasadę, gdzie znajdują się metry kwadratowe ludzkich historii, zapiski z codziennych wydarzeń, małe zwycięstwa i równie małe klęski.

Podglądamy codzienność - ludzi i miasta - która buduje naszą historię. Te intymne doświadczenia i małe społeczności były i zawsze będą głównym świadkiem zdarzeń przeszłych i przyszłych. Rodzinne opowieści są fundamentem świadomości narodu i stoją na straży jego wolności.

W tych ukrytych i cennych historiach, pielęgnowanych i pamiętanych wśród bliskich widzimy odwołanie do pokojowej rewolucji.

Instalacja artystyczna na Augustusplatz w Lipsku będzie się składać z trzech odrębnych, ale współistniejących projektów nad którymi czuwał dr Sochacki. Pierwszy to oparta na prywatnych i instytucjonalnych archiwach z lat 70. i 80. opowieść wizualna z warstwa dźwiękową, w której kompozytor Marek Brandt eksploruje i transkrybuje życie miasta wokół niego.

Drugi punkt to wielkoformatowa projekcja oczu, które będą czuwać jako element czujności obywatelskiej - lub kontroli - z budynku Opery. Dzięki internetowej aplikacji Augen Auf! każda chętna osoba może wziąć udział w projekcji przesyłając do organizatora zdjęcie swoich oczu.

Kolejnym działaniem w ramach projektu jest intymna przestrzeń do spotkania z prawdziwymi refleksjami związanymi z wydarzeniami października 1989 w Lipsku. Spacer między punktami świetlno-dźwiękowymi będzie otwarty na interpretacje publiczności.

Projekt „wir sehen uns frei / we see us free / widzimy siebie wolnymi” opiera się na współpracy i ciągłym procesie wymiany pomiędzy zaangażowanymi artyst.k.ami, kuratorkami, kompozytorami, badaczami i zespołem produkcyjnym. Mamy nadzieję, że dzięki temu przepływy i interakcje, które są obecne w społecznościach, w rodzinach, w każdej relacji, którą nawiązujemy, aby zmienić świat, w którym żyjemy będą wyczuwalne dla publiczności wydarzenia.

Wydarzenie upamiętniające pokojowe protesty w Lipsku 1989 odbędzie się 9.października 2022. Więcej informacji na stronie

 

Częścią projektu jest aplikacja internetowa Augen Auf! zaprojektowana wspólnie z lokalnym artystą Marc-Andre Weibezahnem. Zapraszamy do udziału poprzez stronę www.augen-auf-leipzig.de

  Robert Sochacki Lichfest
  Obrazy wideo „wir sehen uns frei / we see us free / widzimy siebie wolnymi” 2022 Robert Sochacki
  Robert Sochacki Lichfest
  Obrazy wideo „wir sehen uns frei / we see us free / widzimy siebie wolnymi” 2022 Robert Sochacki
  Robert Sochacki Lichfest
  Obrazy wideo „wir sehen uns frei / we see us free / widzimy siebie wolnymi” 2022 Robert Sochacki

  Jako artysta, ale też jako ojciec, jestem przekonany, że są one szczególnie potrzebne dziś, gdy Europa znowu stoi na skraju zagrożenia wojną ze strony Rosji. Nie możemy zapominać, że teraz, w 2022 roku, żyjemy w historycznych czasach, dokładnie tak jak w 1989 roku.

  Jako główny pomysłodawca Robert Sochacki dziękuje

  Pozostałe aktualności