Warsztaty projektowe 3X8 – SDS

Opublikowano 13 Maj 2022
im

Współpraca między kierunkami projektowymi ASP we Wrocławiu (Katedrą Mebla, Wzornictwem), a kołem naukowym Politechniki Wrocławskiej, w ramach wspólnego warsztatu projektowego.

3X8, ponieważ warsztaty dedykowane były dla ośmioosobowych grup studentów z trzech kierunków: Architektury Wnętrz i Wzornictwa Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Architektury Politechniki Wrocławskiej. Inicjatorem wspólnych działań byli członkowie koła naukowego Politechniki Wrocławskiej “Humanizacja Środowiska Miejskiego”, natomiast pomysłodawcą formy warsztatów i organizatorem byli wykładowcy Katedry Mebla i Wzornictwa Wrocławskiej ASP:
mgr Robert Szwarczyński i mgr Piotr Kuczkowski – Katedra Mebla – organizatorzy
dr Matylda Nowak i dr Wiktoria Lenart – Katedra Wzornictwa – współorganizatorki

Nadrzędnym zadaniem dla uczestników warsztatów było zaprojektowanie stołu (biurka) dla studenta (stąd SDS) i wykonanie modelu w skali 1:1 z tektury falistej. Uczestnicy, podzieleni na 6 międzykierunkowych zespołów rozpatrzeć mieli trzy różne problemy projektowe:

1. regulowana wysokość i/lub nachylenie blatu
  2. zmienna wielkość przestrzeni roboczej
  3. prywatność miejsca pracy – możliwość wydzielenia jej

Pierwszego dnia warsztatów Wiktoria Lenart oraz Matylda Nowak przeprowadziły teoretyczno – praktyczną część warsztatową, podczas której wprowadziły studentów w zagadnienia takie jak praca zespołowa i design thinking. W wyniku tych działań uczestnicy stworzyli koncepcje projektowe, które rozwijane i realizowane były podczas drugiego dnia warsztatów pod okiem organizatorów. Gościem i expertem warsztatów był opiekun koła naukowego “Humanizacja Środowiska Miejskiego”
i wykładowca Politechniki Wrocławskiej dr inż. arch. Jerzy Łątka, założyciel platformy projektowo-badawczej ARCHI-TEKTURA.eu

W warsztatach wzięli udział

• Studenci Kierunku Architektura Wnętrz ASP we Wrocławiu: Alexandra Slavetskaya, Karolina Parys, Weronika Mikłusiak, Julia Sołtysiak, Julia Garbowicz, Aleksandra Gołdyn, Michał Dyniakowski;
  • Studenci Kierunku Wzornictwo ASP we Wrocławiu: Julia Radomska, Joanna Romańska, Antonina Smoktunowicz, Zofia Sulak, Sylwia Śliwa, Julia Turoń, Magdalena Znamienkiewicz;
  • Studenci Kierunku Architektura Politechniki Wrocławskiej: Arkadiusz Górowski, Jakub Zięba, Aleksandra Kowalczyk, Klaudia Radziejewska, Gabriela Podemska, Małgorzata Lewoniuk, Sara Korzyńska, Emilia Studnicka.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za zaangażowaną, twórczą pracę, gratulujemy powstałych w ramach warsztatów koncepcji projektowych.

Tekst: Piotr Kuczkowski,

Foto: Piotr Kuczkowski, Matylda Nowak