Przejdź do treści

Warsztaty LAACT 3.0 w końcu zawitały do Wrocławia

Ogłoszenie
Opublikowano 10 Maj 2022
and

Light As A Creative Tool [LAACT] 3.0 to seria warsztatów z międzynarodowymi artystami, którzy pracują w obszarze sztuki mediów i tworzą instalacje projekcyjne lub mappingi. Formuła LAACT od 2018 łączy doświadczenia praktyczne artystów z przestrzenią dla publikacji i badań teoretycznych czy dyskusji wokół instytucji i produkcji wydarzeń artystycznych.

W maju 2022 zaproszeni artyści: Mahshid Mahboubifar, Zuza Dolega i Daniel Popescu pracowali online i na miejscu nad swoimi wizjami efemerycznego Krajobrazu (Landscape) z Jeremym Griffaud i Robertem Sochackim. Paweł Lisek dołączy do wystawy ze specjalnie stworzonym krajobrazem dźwiękowym.

Tematem pierwszego działania LAACT 3.0 jest Krajobraz.

Konstrukt, który może być rozumiany jako złożone środowisko; linia kulturowa, rama perspektywy osadzona w czasie lub aktywności. Krajobraz może być naznaczony określonym, nieobiektywnym spojrzeniem a także być transgresywny. Czasami możemy chcieć go zarchiwizować lub wymodelować, ale w rzeczywistości - często jest tylko powidokiem, przypadkowym wydarzeniem, zniszczonym terytorium porzuconym przez większość gatunków ludzkich i nie-ludzkich.
Co dzisiaj oznacza patrzenie na krajobraz? Kto i dlaczego jest uważany za jego część?

W sobotę 14 maja, podczas Nocy Muzeów w Pawilonie Czterech Kopuł, artystyczna interpretacja krajobrazu ożyje światłem. Będzie to jedyna okazja, aby zobaczyć rezultat pierwszych międzynarodowych warsztatów Light As A Creative Tool 3.0 we Wrocławiu. Projekt ma na celu umożliwienie wspólnego procesu artystycznego i wzmocnienie międzynarodowej współpracy między różnymi uczelniami artystycznymi i instytucjami kultury. Kolejne warsztaty będą prowadzone przez artystów i producentów sztuki z Polski, Słowenii i Niemiec. Program kolejnych wydarzeń zostanie ogłoszony po wakacjach.
LAACT 3.0 jest realizowany dzięki Katedrze Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Współczesnej Czterech Kopuł we Wrocławiu, programowi Erasmus+ oraz indywidualnemu wsparciu kolektywu noks.

LAACT 3.0 / Krajobraz / artyści:

Jeremy Griffaud, FR – urodził się w 1991 r., mieszka i pracuje w Nicei. Podchwytując banalne klisze zakorzenione w zbiorowej wyobraźni, Griffaud tworzy prace absurdalne lub parodystyczne, które nabierają kształtów czerpiąc z jego osobistego uniwersum i świata fantazji.
jeremy-griffaud.frinstagram

Mahshid Mahboubifar, IR – (ur. 1991 r., Jahrom, Iran) ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Bremie na kierunku mediów cyfrowych, a obecnie studiuje w klasie fotografii i ruchomych obrazów u prof. Tiny Bara na Akademii Sztuk Pięknych w Lipsku, w Niemczech. Jej praktyka obejmuje fotografię, sztukę wideo i instalację. W swoich pracach bada fałszywą pamięć i jej związek z tożsamością.
mahshidmahboubifar.com / instagram

Zuza Dolega, PL – urodzona w 1990 roku w Gdyni, w swoich poszukiwaniach twórczych zajmuje się takimi dziedzinami jak neuroestetyka i synestezja w sztuce. Poprzez różne techniki analogowe poszukuje emocjonalnych opisów rzeczywistości. Dolega jest pedagogiem na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie kończy studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa.
wikipedia / instagram

Daniel Popescu, RO –  to artysta i producent zgłębiający nieoczywiste związki pomiędzy sztuką, technologią i edukacją. Jego instalacje light art zazwyczaj opierają się na koncepcji zwielokrotnień i zakłóceń percepcji. Popescu obronił doktorat na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Cluj-Napoca, w Rumunii, gdzie obecnie uczy i prowadzi projekty.
danielpopescu.com

Robert Sochacki, PL – artysta wizualny, scenograf, nauczyciel akademicki ze stopniem doktora sztuki. Sochacki
w swojej praktyce artystycznej koncentruje się na procesie kolektywnym w sztuce oraz interakcji pomiędzy dziełem sztuki a odbiorcami. Najczęściej pracuje z wielkoformatowymi instalacjami wideo i różnymi koncepcjami light art. Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
robertsochacki.pl / instagram

Paweł Lisek, PL – artysta, twórca i producent interaktywnych projektów multimedialnych, w których łączy warstwę dźwiękową z obrazem. Jako artysta wizualny często współpracuje z kompozytorami i muzykami. Zawodowo związany z Katedrą Sztuki Mediów na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Pozostałe aktualności