Umowa podpisana - rusza Erasmus+ InnHUB Wrocław

Opublikowano 18 Maj 2023
azg

We Wrocławiu powstaje Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB. Głównym zadaniem centrum będzie popularyzacja i promocja oferty wrocławskich uczelni, inicjatywy Uniwersytetów Europejskich i mobilności edukacyjnej. Pierwsze warsztaty zaplanowano na czerwiec.

Erasmus+ InnHUB to międzysektorowe centrum innowacji, które działa na rzecz europejskich programów edukacyjnych oraz popularyzacji oferty Erasmusa+. W Polsce centra funkcjonują już w Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi i w Lublinie. Ich głównym zadaniem jest współpraca z instytucjami – w szczególności uczelniami, jednostkami samorządu terytorialnego, ośrodkami kształcenia zawodowego, szkołami oraz podmiotami gospodarczymi.

– Obecnie wszystkie kraje w Europie szukają jakiejś metody, żeby jeszcze lepiej promować i wykorzystywać możliwości programu Erasmus+. Naszą odpowiedzią na te działania są właśnie huby i ta inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem w innych państwach – mówi dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

W skład konsorcjum, które utworzy centrum we Wrocławiu, wejdzie siedem wrocławskich szkół wyższych, a jego gospodarzem została Politechnika Wrocławska. W środę umowę w tej sprawie podpisali:

• prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej,
  • prof. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu,
  • prof. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytety Ekonomicznego we Wrocławiu,
  • prof. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
  • prof. Wojciech Pukocz, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu,
  • prof. Marzena Dominiak, prorektor ds. strategii rozwoju uczelni Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu,
  • dr hab. Patrycja Matusz, prof. UWr, prorektor ds. projektów i relacji międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wkrótce do konsorcjum dołączy również Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu, której rektor prof. Andrzej Rokita, był obecny na środowym spotkaniu.

Zapraszamy na pl. Grunwaldzki

Głównym zadaniem nowego centrum będzie promocja i popularyzacja oferty wrocławskich uczelni związanej z kształceniem, inicjatywą Uniwersytetów Europejskich i mobilnością edukacyjną.

Siedziba Erasmus+ InnHUB Wrocław znajdzie się w budynku przy Placu Grunwaldzkim 19, a pierwsze szkolenia i warsztaty zaplanowano na czerwiec.

– Z wrocławskimi uczelniami współpracujemy przy wielu różnych projektach, korzystają też one na co dzień z oferty programu Erasmus+. Powstające centrum ma być platformą integrującą i intensyfikującą te działania, a wiemy, że potrzeb jest wiele. Trzy wrocławskie uczelnie należą do sojuszy uniwersytetów europejskich, a program Erasmus+ jest właśnie odpowiedzią na wiele stojących przed szkołami wyższymi wyzwań – podkreślił dr hab. Paweł Poszytek.

Z oferty programu Erasmus+ mogą skorzystać nie tylko organizacje pozarządowe, uczelnie i szkoły, ale także przedsiębiorstwa oraz samorządy.

Polska jest jednym z liderów w kwestii wydatkowania funduszy na cele edukacyjne. W pierwszym roku nowego programu (perspektywa 2021-2027) środki na realizację projektów zdobyło ponad 1,4 tys. instytucji, które łącznie zrealizują 1 716 inicjatyw.

Inn HUB

„Cieszę się, że reprezentując środowisko artystyczne możemy na równych prawach dołączyć do tego projektu. Jako uczelnia od wielu lat intensywnie korzystamy przede wszystkim z mobilności akademickiej, na którą pozwala program Erasmus+. Bardzo się cieszę, że teraz dodatkowo pojawiły się nowe perspektywy rozwoju i współpracy.”