Sympozjum Sztuki Było, jest i będzie. Zmiana

Opublikowano 11 paź 2022
azg
Sympozjum Morawa

Od 23 do 30 września 2022 Pałac i Park w Morawie ponownie stały się miejscem działań, eksperymentów i akcji artystycznych.

Tym razem – proponując temat „Zmiana” chcieliśmy zachęcić twórców do kreowania obiektów materialnych, malarstwa i rysunku, prac audio i wideo, działań efemerycznych, performance, dokumentacji czy wykładów dotyczących sztuki. Naszym zamiarem było (ponownie) poszerzenie pola eksploracji miejsca o nowe sposoby obrazowania i twórczej ekspresji. Motywem przewodnim Sympozjum w roku 2022 była ZMIANA jako czynnik procesu, działania czasu i wpływu na rzeczywistość. Pozostaliśmy otwarci na pracę z miejscem, społecznością lokalną, na historyczne konteksty czy szukanie łączności z naturalnym otoczeniem – ogrodem, parkiem, kamieniołomem.

29 września zakończyliśmy Sympozjum spacerem po Pałacu i Parku w Morawie, podczas którego artyści – prezentowali swoje prace, co jednocześnie było okazją do zapoznania się z niezwykłym miejscem naszych działań.

Sympozjum miało przebieg bardzo intensywny: uczestnicy omawiali swoją twórczość podczas wieczornych sesji; mieliśmy również przyjemność spotkać się z Panią Melittą Sallai - mieszkającą w pałacu córką jego przedwojennych właścicieli; wziąć udział w wykładzie dr Agnieszki Bandury pt. SHIFT & DRIFT, zwiedzić Strzegom dzięki uprzejmości SCK oraz dawny kamieniołom Bazaltu, należący do firmy Granex, gdzie Pan Bogusław Skolak opowiedział nam o tajemnicach tego miejsca i właściwościach kamieni.

W tym roku do współpracy przy organizacji wydarzenia zaproszona została Szkoła Doktorska ASP we Wrocławiu, Fundacja św. Jadwigi w Morawie, firma Granex, Strzegomskie Centrum Kultury, fundacja Materia, galeria Geppart, czasopismo Format. Organizatorem Sympozjum jest Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wydarzenie współfinansuje Gmina Wrocław.

W lutym 2024 roku zaprosimy Państwa do galerii Geppart na wystawę ukazującą efekty sympozjum. Mamy nadzieję, że będziemy mogli wówczas pochwalić się najnowszym katalogiem!

Dziękujemy artystom biorącym udział w Sympozjum za świetne prace i zaangażowanie.

Uczestnicy Sympozjum Sztuki „Było, jest i będzie. Zmiana”: Katerina Kouzmitcheva, Pablo Ramírez González, Grzegorz Jaworski, Katarzyna Szarek, Weronika Trojańska, Zofia Pałucha, Aleksandra Pulińska, Jack Williams, Olena Matoshniuk, Michał Pietrzak, Magda Grzybowska, Alicja Pruchniewicz, Marek Ruszkiewicz, Roland Grabkowski, Vladimír Kovařík, Magda Niedzielska.

Organizator z ramienia ASP we Wrocławiu – Magda Grzybowska

fot. Michał Pietrzak, Grzegorz Jaworski.