Przejdź do treści

Rok Moliera - wykład dr Dominiki Łarionow w Katedrze Scenografii

Fotorelacja
Opublikowano 10 lis 2022
im

„Sala wykładowa była pełna. Nikt nie chciał przegapić możliwość dowiedzenia się czegoś nowego o tym prawniku i tapicerze, którego życie dla teatru i scenografii było niezwykle istotne. Molier był prawdziwym rewolucjonistą, rozumiał, że scenografia powinna być czymś więcej niż tylko dekoracyjnym tłem wielorazowego użytku. Nadał scenografii i przedmiotom kluczową wartość w opowiadaniu historii. Przeniósł akcję swoich dzieł z zewnątrz do wewnątrz co w tamtych czasach było zupełnie niespotykane. Potrafił sprawić, że krzesło na scenie również stawało się aktorem.

Pani Dominika Łarionow w niezwykły i ciekawy sposób przybliżyła nam sylwetkę Moliera, a historia jego życia okazała się niezwykle inspirująca. Z takim wstępem z ochotą skupimy się na pracy z jego tekstami. Rok 2022 ogłoszony rokiem Moliera z okazji 400 rocznicy jego urodzin z naszej strony zdecydowanie będzie obfitował w niezwykłe projekty.”


Od 2011 roku Dominika Łarionow jest Ekspertem Prezydenta Miasta Łodzi ds. teatru i sztuk plastycznych. Od 2004, aż do zamknięcia w 2018 roku była członkiem i sekretarzem Kapituły Złotego Pióra Nagrody im. Jerzego Katarsińskiego przyznawanej corocznie dla najlepszego krytyka sezonu. Była również jurorem w konkursach ogólnopolskich: na najlepszą polską komedię oraz na najlepszą polską scenografię.

Tekst: Kinga Melka
Zdjęcia: Damian Banasz

Pozostałe aktualności