Przejdź do treści

Pocztówka z wakacji

Fotorelacja
Opublikowano 18 lis 2022
azg

W czwartek 17 listopada w Galerii na Zakręcie w Wiszni Małej odbył się wernisaż wystawy, na której prezentowane są dzieła artystów dydaktyków Katedry Rysunku Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

W roku 1840 pisarz Theodore Hook wysłał pocztówkę, której był adresatem i odbiorcą. Pionierski manifest pana Theodora jest współcześnie uważany za pierwowzór „odkrytej” korespondencji.

W Polsce określenie „pocztówka” zawdzięczamy nobliście Henrykowi Sienkiewiczowi. Amalgamat obrazu i autorskiego tekstu szybko zyskał sobie dużą popularność. Na papier kartki pocztowej trafiały najczęściej dobre wieści, niekiedy zupełnie niespodziewane, innym razem długo wyczekiwane. Pocztówka to jednak przede wszystkim obraz, ten wspominany, którego sobie życzymy, a może ten, który niesie ze sobą nadzieję, sygnowany odręcznym pismem i pieczątką na znaczku, współcześnie zastąpiony wiadomością cyfrową ze zdjęciem i emotikonem potwierdzającym uśmiech.

Aforyzm „Obyś żył w ciekawych czasach” spełnia się na naszych oczach. Żyjemy w kulturze przesyconej ruchomymi obrazami i informacjami, których dostępność jest nieporównywalna, i zbieżna do manipulacji i nieuczciwej wojny w której stanowią oręż.    

Czy w kulturze ruchomego obrazu i informacji jest jeszcze miejsce na obraz statyczny i wymagający od odbiorcy i adresata zaangażowania i skupienia?

Wystawa w Galerii na zakręcie może przybliżyć nas do odpowiedzi.

Serdecznie zapraszamy!

Ryszard Glegoła, Jarosław Grulkowski

Kuratorzy wystawy „Pocztówka z wakacji”

 ***

„Galerii na zakręcie” OKSiR Wisznia Mała, ul. Szkolna 1

Galeria otwarta w godzinach pracy OKSiR Wisznia Mała.

Pozostałe aktualności