Przejdź do treści

Performans "Nie czytaj tego!" za nami

Fotorelacja
Opublikowano 27 lis 2023
and
Performans "Nie czytaj tego!"

Performans "Nie czytaj tego!" odbył się 23 listopada 2023 r. w ramach 2. Międzynarodowej Konferencji Performatywnej Lalka NOVA 2 na wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.

Monika Marek-Łucka wraz z grupą studentów ASP zaprezentowali manifestację z wykorzystaniem transparentów. Struktura performansu oparta była na dynamice wykorzystanej przez Zbigniewa Rybczyńskiego w jego animacji "Tango" – każdy artysta po kolei wchodził na scenę ze swoim transparentem i w sposób zapętlony powtarzał nawiązujący do swojego hasła ruch. Justyna Dżaman wkładała rajstopy, próbując cały czas utrzymać nieporęczny transparent. Z nieporęcznością transparentu "Lalka" (sic!) mierzyła się również wspomagająca się po wypadku kulami Katarzyna Peterek. Kacper Śliwa stał na scenie niczym Dawid Michała Anioła, próbując zwrócić uwagę na to, że "to sztuka jest jego wizytówką, a nie wygląd". W podobnie prowokacyjny sposób swoje hasło "Blond a jednak mądra" prezentowała Zuzanna Szkliniaż. Agata Pałkus chowała się za transparentem "Nie widać mnie" i tylko co jakiś czas konfrontowała się z wybraną osobą z publiczności wpatrując się w nią niczym Marina Abramović. Anastazja Toch pokazała dwa transparenty, z czego pierwszy wielkoformatowy przekazała publiczności i w ten sposób transparent wędrował po całej sali, a drugi – z tym samym hasłem "Ani słowa o nas bez nas" – trzymała na scenie. Transparent miał wielkość wizytówki. Monika Marek-Łucka swoje transparenty z hasłami "art" i "work" napisała na miękkim materiale pieluszek i ścierek kuchennych, które w czułym geście matczynym nieustannie składała i rozkładała, pozwalając na grę słowną art/work/artwork. W finale performansu wszystkie transparenty utworzyły ścianę inskrypcji.

Performans zdobył zainteresowanie publiczności:

Ile znaczeń, lekkości przy jednoczesnym ciężarze gatunkowym.

dr hab. Ewelina Ciszewska,
Dziekan Wydziału Lalkarskiego AST w Krakowie, filia we Wrocławiu

Performans "Nie czytaj tego!"
Performans Nie czytaj tego!, zdj. Justyna Żądło

W performensie wystąpili: Monika Marek-Łucka, Kamila Białkowska, Daria Ilyushyna, Julia Ciułek, Justyna Dżaman, Polina Matveyuk, Daria Olchówka, Zofia Paluszek, Agata Pałkus, Katarzyna Peterek, Liwia Sierżant, Aleksandra Stasiak , Nadia Swoboda, Wiktoria Sycha, Zuzanna Szkliniaż, Alicja Szpakowska, Kacper Śliwa, Anastazja Toch oraz przyjaciółka ASP  Tomica Wiktoria.

Pomysł i opieka artystyczna: Monika Marek-Łucka
Zdjęcia: Justyna Żądło

Pozostałe aktualności