" Pejzaże wyobraźni "

Opublikowano 24 Maj 2009

Wernisaż wystawy prof. Katarzyny Koczyńskiej-Kielan w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w Galerii Chimera.

„Pejzaże wyobraźni” zaprezentowane na wystawie wyznaczają obszary poszukiwań artystycznych autorki, określając osobowość pełną kontrastów: siła, ale delikatność, finezja, ale prostota, zmysł praktyczny, ale metafizyka. Wyrastają z kategorycznej potrzeby, z autentycznej pasji twórczej. Katarzyna Koczyńska-Kielan znajduje środki wyrazu artystycznego w metodzie warsztatowej i w samej naturze tworzywa. Podstawą jej sukcesu jest mistrzowskie opanowanie warsztatu i gromadzony latami pokaźny dorobek technologiczny." /Krystyna Cybińska, Pejzaże wyobraźni – fragment tekstu do katalogu towarzyszącego wystawie: Katarzyna Koczyńska-Kielan. Pejzaże wyobraźni, wydanego przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi, maj 2009./ Katarzyna Koczyńska-Kielan jest absolwentką Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, obecnej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, gdzie w latach 1981-1987 studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła. W 1987 obroniła dyplom z zakresu projektowania ceramiki użytkowej i ceramiki artystycznej w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej i zaczęła pracę pedagogiczną asystenta w macierzystej pracowni. W latach 1989-1993 kilkakrotnie przebywała na stażach artystyczno – naukowych w pracowni „Die Margarethenhöhe” w Essen (Niemcy) prowadzonej przez Young-Jae Lee. W 1993 r. utworzyła na wrocławskiej uczelni Pracownię Koła Garncarskiego, w której reaktywowała nauczanie technik garncarskich, wprowadzając autorski program kształcenia. W 1995 r. uzyskała stanowisko adiunkta a w 2006 r. została doktorem habilitowanym. Od 2008 r. jest profesorem nadzwyczajnym wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Siedmiokrotnie została wyróżniona Nagrodą Rektora ASP pierwszego i drugiego stopnia. Swój dorobek prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Od 1990 roku brała udział w licznych, międzynarodowych plenerach i sympozjach ceramicznych w Polsce, Niemczech i na Łotwie. Zajmuje się ceramiką artystyczną.