Odznaka Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego dla Michała Pietrzaka

Opublikowano 14 lis 2023
and

W trakcie otwarcia wystawy Spektrum Awangardy – 50 lat Galerii Fotografii Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, które miało miejsce 27 października 2023 r. w Galerii Foto-Gen, dr Michał Pietrzak został nagrodzony Odznaką Honorową II stopnia Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, przyznawaną przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

W imieniu Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, odznaczenia wręczyła Małgorzata Celińska-Mayer, członki Komisji Kultury, Nauki i Edukacji.

Michał Pietrzak, urodzony w Bystrzycy Kłodzkiej. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tytuł doktora w dziedzinie sztuki uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu, Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Swoją twórczość prezentował wielokrotnie w kraju i za granicą na wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz w licznych publikacjach. Organizator i kurator wystaw, warsztatów i plenerów artystycznych oraz wydarzeń kulturalnych. Twórczo wypowiada się głównie za pomocą fotografii oraz wideo. Jego prace są poszukiwaniem swoistego rodzaju kompromisu pomiędzy czysto konceptualnymi a formalnymi środkami wyrazu wypowiedzi artystycznej, między którymi stawia znak równości. Niejednokrotnie tworzy złożone, poliptyczne obiekty uzupełniane ruchomymi obrazami. W swoich pracach wychodzi daleko poza granice klasycznie pojmowanej fotografii. Traktuje ją instrumentalnie. Łączy z innymi mediami, nadając obrazowi wysublimowaną wielowymiarowość w przestrzeni i czasie. Prezes Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Dolnośląskiego, oraz członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Miasta Wrocławia oraz kolekcjach prywatnych.