Przejdź do treści

Odkrywanie ognia

Fotorelacja
Opublikowano 08 lis 2022
im

6 listopada w ośrodku plenerowym ASP w Luboradowie studenci Katedry Ceramiki ASP Wrocław i Wydziału Rzeźby i Intermediów ASP Gdańsk wraz z dr Michałem Puszczyńskim i z Dmitrij Buławka Fankindejskim i rozładowali prace ceramiczne wypalane w piecu Tongkama podczas sympozjum,, Odkrywanie Ognia”. 

W sympozjum które odbyło w dniach 21-30 października wzięli udział wykładowcy ASP Gdańsk dr Alicja Buławka -Fankidejska oraz Dymitri Buławka- Fankidejski, francuscy artyści Theibaut Chague,  Lucie Pillon, a także studenci ASP Wrocław i ASP Gdańsk.

Główną osią spotkania było wspólne wypalanie pieca Tongkama, który jest specjalnym urządzeniem badawczym Katedry Ceramiki. W piecu zostały wypalone rzeźby oraz obiekty i naczynia uczestników sympozjum, oraz studentów i wykładowców ASP Wrocław. W progamie działania znalazły się warsztaty raku prowadzone przez wykładowców ASP Gdańsk, pokazy technik ceramicznych oraz metod wypalania ceramiki prowadzone przez Thiebaut Chague, oraz wykłady artystów w Luboradowie, oraz w Centrum Sztuk Użytkowych ASP. W 2023 planowana jest kontynuacja wspólnych działań ze stowarzyszeniem Terre Plain Ceramique w Saint-Dié-des-Vosges we Francji. 

Program wypalania ceramiki drewnem w urządzeniu zbudowanym na wzór koreańskich pieców Tongkama jest realizowany od 2006 roku w Katedrze Ceramiki. To unikalna technologia pozwalającą na uzyskanie na powierzchni prac ceramicznych naturalnego szkliwa powstałego w wyniku osiadania i przetapiania się popiołu drzewnego w temperaturze 1300 -1350 st. C. Jest to obecnie jedyny tego typu program prowadzony na artystycznych uczelniach wyższych w Europie. 

Pozostałe aktualności