Przejdź do treści

Obrona pracy dyplomowej Katarzyny Sikorskiej

Ogłoszenie
Opublikowano 18 lip 2022
and

1 lipca 2022 roku na Wydziale Malarstwa miała miejsce obrona pracy dyplomowej Katarzyny Sikorskiej z pracowni dr hab. Anny Kołodziejczyk, pod której kierunkiem powstał cykl obrazów pt.: „Blaski i cienie”.

Druga część dyplomu, projekt malarstwa ściennego, został zrealizowany w pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej prowadzonej przez prof. Wojciecha Kaniowskiego i dr Joannę Pałys. Wystawa dyplomowa i obrona odbyły się w Auli Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Komisja postanowiła o przyznaniu Katarzynie Sikorskiej dyplomu z oceną celującą.

Tytuł Blaski i cienie charakteryzuje malarstwo Katarzyny Sikorskiej zarówno od strony technicznej jak i ideowej. Od strony formalnej odnosi się do kontrastów, które autorka wykorzystuje w procesie malarskim. Od strony ideowej zawiera w sobie „blaski i cienie”, czyli zalety i wady dzisiejszej rzeczywistości, które stały się przyczynkiem do zbudowania wizji postapokaliptycznego pejzażu.

Katarzyna Sikorska na tle obrazów z cyklu „Blaski i cienie"
<p>Katarzyna Sikorska na tle obrazów z cyklu „Blaski i cienie"</p>

(...)Blaski i cienie to popularna metafora, której używamy by opisać pozytywne i negatywne strony jakiegoś zjawiska. Blask nie oznacza zupełnego światła, a cień nie jest zupełnym mrokiem. Dlatego ta prosta metafora zawiera w sobie złożoność świata, w którym żyjemy, niejednoznaczność zjawisk, ale także złożoność malarstwa (...)”

fragment wypowiedzi Katarzyny Sikorskiej

Pozostałe aktualności