Przejdź do treści

Nie–materia

Ogłoszenie
Opublikowano 05 lut 2024
and

Już tylko do 07.02.24 będzie udostępniona wystawa w Akademickim Centrum Designu w Łodzi w ramach Festiwalu Art&Design 2023 (01.12.23-07.02.24), premierowego wydarzenia podsumowującego roczny projekt „Design w procesie” – cykl wystaw, konferencji warsztatowych i naukowych oraz warsztatów edukacyjnych.

Festiwal podsumowuje działania twórcze i projektowe z różnych dziedzin, realizowanych przez profesjonalistów i młodych kreatorów, designerów, włączając również działania ekspertów z branży kreatywnej. Główne wystawy festiwalu miały charakter konkursowy i kuratorski oraz były efektem ponad rocznej współpracy Akademickiego Centrum Designu z uczelniami artystycznymi, jak i środowiskiem niezależnych twórców/czyń.

  2024.02.05 Nie-materia. Festiwal Art&Design 2023

  Wśród laureatów Konkursu Kreatorskiego byli autorzy pracy prezentowanej na wystawie MATERIE ŻYWIOŁÓW, Renata Bonter-Jędrzejewska i Piotr Jędrzejewski. Zbudowany obiekt kinetyczny zatytułowany SZMERY (2023), jest trzecią z kolei instalacją interdyscyplinarną wspólnie zaprojektowaną i zrealizowaną prze parę projektantów/artystów.

  Prezentowany obiekt przestrzenny jest próbą zwizualizowania miarowego, równostajnego ruchu cząsteczek i zjawisk kojarzonych z pracą wirujących powietrza.

  Kuratorka: Magdalena Komborska-Łączna

  Miliardy cząsteczek, swobodnie poruszających się w nieskończonych mgławicach wielorakich kontekstów, porywają zmysły intensywnie wodząc widza wokół niespodziewanych zdarzeń. Powietrze, w sposób rzeczywisty lub urojony, niesie komunikat ledwo zauważalny, wzbudzający powiew nadchodzących zmian, szelest gniecionych kartek, woń atramentu, stukot maszyn. Czasami wybudza z odrętwienia, niosąc na fali dźwięki nachalnie wdzierające się przez niedomknięte okno. Prowadzi do miejsc zachowanych w pamięci, przywołując dobrze znany zapach, smak, czasem dotyk. Pozwala w sposób niezauważalny wprawić świadka w stan kontemplacji, refleksji, zadumy, nad czasem odmierzanym miliardem oddechów.

  R. Bonter-Jędrzejewska

  Informacje o wydarzeniu:

  Pozostałe aktualności