Przejdź do treści

Na pograniczu światów

Ogłoszenie
Opublikowano 25 sty 2022
Na pograniczu światów

 

Na wystawie w Krakowskim Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, swoje prace prezentują Anna Kołodziejczyk, Kamil Moskowczenko i Łukasz Huculak.

Przez najbliższe miesiące w krakowskim Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego obok prac artystów krakowskich i Marcina Zawickiego oglądać można w ramach wystawy Na pograniczu światów realizacje Anny Kołodziejczyk, Kamila Moskowczenki i Łukasza Huculaka. Wszyscy zaproszeni do wystawy artyści odnieśli się w swoich pracach do obiektów z kolekcji Uniwersytetu Jagiellońskiego: Anna Kołodziejczyk do związanych z mumifikacją zbiorów antropologicznych, Kamil Moskowczenko do obiektów mineralogicznych i skrzydeł motyli, zaś Łukasz Huculak do tak zwanych mokrych preparatów anatomicznych i szkieletów zwierząt.

W wywiadzie udzielonym Ricie Pagacz-Moczarskiej kurator wystawy prof. Bartosz Płachno z Zakładu Cytologii i Embriologii Roślin Instytutu Botaniki UJ stwierdza:

"Nauka i sztuka tylko pozornie stanowią dwa rozłączne światy. Szczególnie teraz, w niespokojnych czasach (masowe wymieranie gatunków, pandemia) potrzebujemy współpracy obu. Nasz projekt wpisuje się w nurt biologizmu w sztuce. Pokazuje, że dla artysty eksponaty naukowe, również wyniki badań, stają się dźwignią, która porusza wyobraźnię. Z drugiej strony badacz może zobaczyć wyniki swojej pracy z perspektywy artysty, „odkryć" je na nowo. Nauka staje się ciekawa, a nawet piękna, dla szerokiego grona odbiorców na co dzień z nią nie związanych".

Wystawa czynna dla zwiedzających w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, Kraków, ul. Gronostajowa 5 do 13 marca 2022.

zdjęcia: Bartosz Płachno, Kamil Moskowczenko, Anna Kołodziejczyk, Łukasz Huculak


zamieściła:im

Pozostałe aktualności