Przejdź do treści

Mistrzynie. Mistrzowie. Wrocław

Opublikowano 08 gru 2023
and
Mistrzynie. Mistrzowie. Wrocław
Data
25 lis 2023 — 3 mar 2024
Miejsce

Fundacja Stefana Gierowskiego

pl. Dąbrowskiego 8/11
00-055 Warszawa

Kontynuujemy cykl wystaw poświęconych środowisku artystycznemu Wrocławia. Tym razem przyjrzymy się aktywności tamtejszych twórców i twórczyń drugiej połowy XX i początku XXI wieku.

We Wrocławiu sztuka spełniała zawsze ważną rolę w życiu miasta i współtworzyła dynamikę jego zmian. Działo się tak nie na zasadzie dosłownych odwzorowań, ale poprzez uruchamianie nowych idei. Wszystko kształtowało się bowiem bez obciążeń, z ludźmi przybyłymi z różnych stron, otwartymi na artystyczne pomysły. Kim zatem są wrocławscy malarze i malarki drugiej połowy XX i początku XXI wieku – osoby zajmujące się poezją, koloryzmem, strukturalizmem, konceptualizmem, ekspresjonizmem… Kim byli twórcy i twórczynie, którzy poruszali się w obrębie różnych konwencji i ewoluowali pomiędzy biegunami obszaru malarstwa?

Mistrzynie. Mistrzowie. Wrocław

Wystawa jest prezentacją wrocławskiego środowiska artystek malarek i artystów malarzy, których można nazwać klasykami współczesności. Ideą pokazu jednak nie jest linearne oprowadzenie widzów po rozrysowanych wzdłuż osi czasu dziejach malarstwa wrocławskiego, lecz pokazanie, że przeszłość i współczesność mogą wpływać na siebie lub też funkcjonować równolegle w sposób zupełnie niezależny. Obecne na ekspozycji obrazy reprezentują wybrane momenty z wrocławskiej historii sztuki.

Artystki i artyści: Piotr Błażejewski, Jan Chwałczyk, Ewa Ciepielewska, Waldemar Cwenarski, Maria Dawska, Eugeniusz Geppert, Wanda Gołkowska, Bożena Grzyb-Jarodzka, Józef Hałas, Konrad Jarodzki, Paweł Jarodzki, Zdzisław Jurkiewicz, Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Kasia Kmita, Stanisław Kortyka, Hanna Krzetuska-Geppert, Krzesława Maliszewska, Alfons Mazurkiewicz, Maria Michałowska, Eugeniusz Minciel, Zdzisław Nitka, Wojciech Pukocz, Jerzy Rosołowicz, Krzysztof Skarbek, Anna Szewczyk, Anna Szpakowska-Kujawska, Lech Twardowski, Krzysztof Wałaszek, Urszula Wilk, Mira Żelechower-Aleksiun, Janina Żemojtel.

Kuratorka: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka

Pozostałe wydarzenia