Przejdź do treści

Kosmos Lem Biżuteria

Fotorelacja
Opublikowano 19 wrz 2022
im

W dniach 10 – 12 Września 2022 w Krakowie, podczas wydarzenia "Bomba Megabitowa. Festiwal Przyszłości” odbyła się wystawa kolekcji prac artystów - uczestników projektu COSMOS LEM JEWELLERY – KOSMOS LEM BIŻUTERIA, którego kuratorami są prof. Agata Danielak-Kujda i Giedymin Jabłoński.

Organizatorem festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Miejsce wydarzenia to Centrum Kongresowe ICE Kraków.

Otwarcie i wernisaż wystawy

COSMOS LEM JEWELLERY – KOSMOS LEM BIŻUTERIA
sobota 10 września, godzina 19.30
Sala S3 - foyer ICE Kraków

Wystąpienia:

Szymon Kloska, KBF (Krakowskie Biuro Festiwalowe) kurator programu Lem 2021, szef festiwalu Bomba Megabitowa – przywitał organizatorów projektu i gości na wernisażu w ICE Kraków

prof. Agata Danielak-Kujda, autor i kurator projektu, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii ASP im Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – opowiedziała o Pracowni Biżuterii, jej działaniach dydaktycznych, artystycznych i projektowych oraz o genezie projektu.

Giedymin Jabłoński, autor i kurator projektu, ASP im Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – omówił przedmiot projektu i jego główne medium – biżuterię jako język sztuki, oraz przedstawił idee i inspiracje oraz dotychczasowe rezultaty.

Lieta Marziali, działająca w Wielkiej Brytanii artystka i krytyk sztuki wygłosiła wykład będący prezentacją głównych tez jej eseju o artyście, sztuce i biżuterii, napisanego w ramach udziału w projekcie, który będzie zamieszczony w całości w katalogu.

Urszula Gołdasz, tegoroczna absolwentka ASP we Wrocławiu, przedstawiła Pracownię Biżuterii i jej szczególne cechy z punktu widzenia studentki.

dr Jakub  Woynarowski, adiunkt Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, wygłosił wykład zatytułowany „Futurologiczne koncepcje Mickiewicza” i projekt "Sol Salutis", będący krótką prezentacją dotyczącą rewelacyjnych i praktycznie nieznanych prac Mickiewicza, której pełniejsza wersja zostanie opublikowana w książce – katalogu projektu. 

Na zakończenie zebrani wysłuchali nagrania utworu Agaty Zubel, „Unisono 1”, udostępnionego dla projektu przez kompozytorkę. Podczas trwania muzyki wyświetlane były na ekranie zdjęcia poszczególnych eksponatów z wystawy, które w powiększeniu pozwalały zobaczyć je w innej perspektywie.

Następnie goście zostali zaproszeni na pokaz i degustację specjalnie zaprojektowanego i wykonanego przez artystkę cukierniczkę Renatę Bieda-Bator „kosmicznego” tortu - „Lem i jego planety” oraz performans obdzielenia nim uczestników.

Ostatnim punktem programu było oprowadzanie po wystawie przez jej kuratorów, Agatę Danielak-Kujda i Giedymina Jabłońskiego.   

Strona projektu: https://cosmoslemjewellery.com

Pozostałe aktualności