Przejdź do treści

KAF Young Art Prize 2024

Opublikowano 14 cze 2024
and
Data
15 cze 2024
otwarcie wystawy: godz. 12:00 | dyskusja: godz. 13:00
Miejsce

Krupa Art Foundation

Rynek 27/28
Wrocław

Czas na ostatni etap pierwszej edycji KAF Young Art Prize 2024! Od 15 czerwca Krupa Art Fooundation zaprasza na podsumowującą konkurs wystawę, na której poznamy twórczość 12 osób wybranych spośród 1597 zgłoszeń z całego świata.

W finale znalazły zarówno osoby skupiające się na rozwiązaniach plastycznych lub badających medium, jak i wykorzystujące malarstwo w praktyce konceptualnej. Swoje prace zaprezentują: Kateryna Aliinyk, Andrej Maxim Auch, Martina Drozd Smutná, Wiktoria Kieniksman, Ant Łakomsk, Kristina Melnyk, Krzysztof Mętel, Horacy Muszyński, Filip Rybkowski, Patryk Staruch, Kuba Stępień i Emily Stevenhagen.

Ich postawy reprezentują niektóre z nowych zjawisk w sztuce, kształtujących współczesną scenę artystyczną. Reprezentowane jest malarstwo o silnym aspekcie politycznym, którego spektrum rozciąga się od wątków feministycznych, przez relacje człowieka z naturą, po politykę międzynarodową.

Wystawa finałowa rusza 15 czerwca o godzinie 12:00.

A o 13:00 rozpocznie się towarzysząca otwarciu dyskusja poświęcona konkursom artystycznym w polu sztuki współczesnej. Ostatnie lata w Polsce (i na świecie) były okresem dyskusji na temat roli, znaczenia oraz samej idei i formuły konkursów w świecie sztuki, szczególnie aspektu dotyczącego konkurencji.

KAF Young Art Prize 2024

Pierwsza edycja KAF Young Art Prize pojawia się po tych wydarzeniach, stanowiąc do pewnego stopnia odpowiedź na zaistniałą sytuację. Myśląc o konkursie staraliśmy się czerpać z doświadczeń tych dyskusji i wcześniejszych inicjatyw. Nie uważamy jednak formuły tego wydarzenia za zamkniętą, traktując ją jako proces rozwojowy.

Korzystając z tej okazji, razem z zaproszonymi gośćmi i gościniami porozmawiamy o idei i roli konkursów. Razem z Borisem Ondreičką (COI Prague), Oleksandrą Pogrebnyak (PinchukArtCentre), Bogną Świątkowską (Fundacja Bęc Zmiana) i Antonim Burzyńskim (Krupa Art Foundation) zastanowimy się też jakie są wady, a jakie zalety konkursów, omówimy rolę, jaką możemy im nadać w przyszłości i spróbujemy odkryć, po co konkursy są na świecie.

Wystawa finałowa rusza 15 czerwca o 12:00 w Krupa Art Foundation (Rynek 27/28). W sobotę od godziny 12:00 do 14:00 wstęp do galerii jest wolny.

Pozostałe wydarzenia