Przejdź do treści

GLASS_ON w gablotach na ulicy Oławskiej

Ogłoszenie
Opublikowano 14 paź 2022
azg
Justyna Żak, Dzika barć

Dwie mobline, prototypowe gabloty ekspozycyjne są nową przestrzenią wystawienniczą ASP Wrocław. Na dachach gablot zainstalowano panele fotowoltaiczne, które zapewniają oświetlenie ekspozycji, uruchamiane automatycznie o zmroku.  

Pierwszą lokalizacją, na czas od 13 października 2022 do 31 marca 2023 jest ulica Oławska, przed przejściem prowadzącym do galerii Dominikańskiej, w sąsiedztwie fontanny. 

Cykl wystaw prezentowanych w gablotach otwiera GLASS_ON - wystawa Szkła artystycznego dydaktyków ASP Wrocław w ramach International Year of Glass 2022. Jest to wystawa zbiorowa prezentująca najwybitniejszych twórców szkła związanych z Wydziałem Ceramiki i Szkła wrocławskiej uczelni.

kuratorka: Marzena Krzemińska-Baluch

Pierwszymi artystami zaprezentowanymi na wystawie są : as Magdalena Wodarczyk oraz dr Justyna Żak. 

Wystawa GLASS_ON. Czy o tym marzyliśmy?

Celem projektu jest prezentacja jedynej w Polsce wrocławskiej Szkoły Szkła, pokazanie wysokiej jakości wystawy odwołującej się do zjawisk aktualnych we współczesnej sztuce; promowanie Wydziału i Katedry a także samego miasta Wrocław. Prace zostały dobrane tak, aby ukazać jak najszersze spektrum wrocławskiej specjalności - sztuki szkła. Od ponad 70 lat Wydział Ceramiki i Szkła stanowi wyjątkową i niepowtarzalną jednostkę w polskiej edukacji artystycznej. Wystawa GLASS_ON. , to prezentacja Katedry Szkła, która w ciągu ostatnich 20 lat przeszła niesamowitą transformację. Jest to nowe i bardzo aktualne spojrzenie na doświadczenia technologiczne i ideowe w obszarze sztuki szkła.

Przedstawieni artyści związani z wrocławską szkołą szkła charakteryzują się jedynymi w swoim rodzaju temperamentami twórczymi, znajdującymi odzwierciedlenie w ich dziełach. Prace wywołują określone i autentyczne nastroje, a w efekcie tworzą oryginalną i wymowną kompozycję. Wszyscy uczestnicy to mistrzowie swoich dyscyplin, którzy w szczególny sposób wchodzą w interakcję z wybraną materią, ukazują różne sposoby rozumienia samego procesu tworzenia, jak również rozmaite podejście do filozofii artystycznej. Wystawa została zaaranżowana jako kompozycja zdecydowanych i wyrazistych postaw artystycznych, uzupełniających się, choć skrajnie różnych elementów.

 

Pozostałe aktualności